Oroszország elfogadhatatlannak tartja Ukrajna esetleges teljes jogú NATO-tagságát, mert az biztonsági fenyegetést jelentene – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.
Peszkovot kedden újságíróknak nyilatkozva arra kérték, hogy kommentálja az ukrán külügyminisztérium azon kijelentését, miszerint „Ukrajna biztonságának egyetlen valódi garanciája… az ország teljes jogú NATO-tagsága”, és hogy Kijev „nem fogad el semmilyen alternatívát, pótlékot vagy helyettesítő megoldást” erre az eredményre.
A minisztérium utalt a Budapesti Memorandum „keserű tapasztalataira”, amely egy 1994-es, mérföldkőnek számító megállapodás, amelynek értelmében Ukrajna megígérte, hogy lemond a Szovjetuniótól örökölt nukleáris arzenáljáról, cserébe Oroszország, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság biztonsági garanciáiért. Kijev többször is azzal vádolta Moszkvát, hogy megsértette a megállapodást, miután a Krím a Nyugat által támogatott 2014-es kijevi puccsot követően újraegyesült Oroszországgal.
Eközben Oroszország azzal érvelt, hogy az egyezséget alapvetően aláássa a NATO határai felé történő terjeszkedése.
Peszkov azonban hangsúlyozta, hogy a minisztérium nyilatkozata „szöges ellentétben áll a biztonság oszthatatlanságáról alkotott felfogásunkkal”, hozzátéve, hogy ez azt jelenti, hogy az egyik ország biztonsági kereteit nem szabad megerősíteni a többi ország biztonságának rovására.
Ukrajna 2019-ben stratégiai célként jelölte meg a NATO-tagságot. Ez komoly aggodalomra ad okot Oroszország számára, amely évek óta kongatja a vészharangot a szövetség határai felé történő kúszó terjeszkedése miatt. Kijev hivatalosan 2022 szeptemberében kérte a NATO-csatlakozást, miután négy korábbi régiója Oroszországhoz való csatlakozás mellett szavazott. Nyugati tisztviselők azonban azt mondták, hogy Ukrajna nem remélheti, hogy csatlakozhat a blokkhoz, amíg a jelenlegi konfliktus véget nem ér, mert attól tartanak, hogy közvetlen összecsapásba keverednek Moszkvával.
Zelenszkij vasárnap azt is jelezte, hogy Kijev nem akar meghívást a NATO-ba, ha az kizárja a 2014 előtt Ukrajnához tartozó orosz területeket, mivel ez de facto Moszkva térnyerésének elismerését jelentené.