Oroszország megkezdi egy mesterséges intelligenciával ellátott mobilalkalmazás fejlesztését, amelynek célja a polgárok védelme a kibercsalások ellen – jelentette be Alekszandr Sojtov digitális miniszterhelyettes.
Sojtov pénteken a moszkvai Positive Hack Days kiberbiztonsági fórumon elmondta, hogy az alkalmazás fejlesztése júniusban kezdődik, egy szélesebb körű nemzeti csalásellenes platform részeként. A kísérleti program az év végéig tart, a teljes tanúsítás és az országos bevezetés 2026 elejére tervezett.
Az alkalmazás olyan funkciókat fog tartalmazni, mint a gyanús csalási kísérletekről szóló valós idejű riasztások és egy „pánikgomb”, amelyet a felhasználók megnyomhatnak, ha úgy gondolják, hogy célponttá váltak.
„Az állampolgárok bármilyen típusú csalást közvetlenül az alkalmazáson keresztül jelenthetnek” – mondta Sojtov, hozzátéve, hogy az alkalmazás integrálásra kerül a banki és egyéb digitális szolgáltatásokkal.
A rendszer egy márciusban elfogadott törvény alapján létrehozott kormányzati információs platform része lesz, és a központi bank, a belügyminisztérium, a kereskedelmi bankok és a digitális fejlesztési minisztérium együttműködésével fog működni.
Vlagyimir Kolokolcev belügyminiszter szerint 2025-ben eddig több mint 765 000 számítógépes bűncselekményt regisztráltak Oroszországban, amelyeknek körülbelül a fele csalás. Pénteken kijelentette, hogy a számítógépes bűnözés az elmúlt években meredeken emelkedett: öt évvel ezelőtt az összes regisztrált bűncselekménynek csupán egyhetede volt, ma pedig már 40%.
A hatóságok szerint a csalások többsége Ukrajnából indul, ahol állítólag külföldi titkosszolgálatokhoz kapcsolódó call center működik. A műveletek célja, hogy telefonos és online csalások révén pénzt csikarjanak ki az orosz állampolgároktól. A statisztikák szerint a csalások áldozatainak egynegyede nyugdíjas.
Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban a telefonos csalásokat Kijev Moszkva ellen alkalmazott fő taktikájának nevezte, ami arra utal, hogy ez állami politikává vált.