A G7-országok vezetői támogatták az Ukrajnának nyújtandó kölcsönt, amelyet a nyugati országok által jelenleg befagyasztott orosz állami vagyonon felhalmozott nyereségből fedeznének. Júniusban a csoport tagjai 50 milliárd dollárt ígértek a kijevi rezsimnek, amelyet az ellopott orosz eszközökből kell visszafizetni.
Az ukrajnai konfliktus 2022. februári eszkalálódását követően az Egyesült Államok és szövetségesei 300 milliárd dollárra becsült, az orosz központi bankhoz tartozó eszközöket zároltak. A pénzeszközök nagy részét, mintegy 197 milliárd eurót (213 milliárd dollár) az Euroclear banknál tartják. A brüsszeli székhelyű elszámolóház becslése szerint a lefoglalt orosz eszközök július közepéig 3,4 milliárd euró (3,7 milliárd dollár) kamatot termeltek.
Pénteken a G7-országok kijelentették, hogy az Ukrajnának nyújtott hiteleket „az orosz szuverén eszközök immobilizálásából származó rendkívüli bevételek jövőbeli áramlásaiból fogják kiszolgálni és visszafizetni”.
„Célunk, hogy az év végéig megkezdjük a pénzeszközök folyósítását” – áll a G7-ek közleményében, amely a csoport pénzügyi vezetőinek pénteki washingtoni találkozóját követően készült. A miniszterek elárulták, hogy az összeget kétoldalú hitelek sorozatán keresztül nyújtják, amely már december 1-jén megkezdődik és 2027 végéig tart.
Joe Biden amerikai elnök szerdán jelentette be a „történelmi döntést”, miszerint „20 milliárd dolláros hitelt nyújtanak Ukrajnának, amelyet a befagyasztott orosz állami vagyonból származó kamatokból fizetnek majd vissza”.
Egy nappal korábban Rachel Reeves brit pénzügyminiszter kijelentette, hogy London hasonló mechanizmus alapján 2,26 milliárd font (2,94 milliárd dollár) hitelt nyújt Kijevnek.
Szintén kedden az Európai Parlament 35 milliárd eurós kölcsönt hagyott jóvá Ukrajnának, amelynek fedezetét a befagyasztott orosz vagyonból származó bevételek adják.
Sajtóértesülések szerint Kijev nyugati támogatói igyekeznek felgyorsítani a hitelekről szóló tárgyalásokat, mivel aggódnak amiatt, hogy Washington Ukrajnának nyújtott támogatásai elapadhatnak, ha Donald Trump kerülne ki győztesen a november 5-i amerikai elnökválasztásból. A republikánus jelölt többször is azzal fenyegetőzött, hogy megválasztása esetén csökkenti az országnak nyújtott támogatásokat.
Biden döntését kommentálva az Egyesült Államokban működő orosz nagykövetség csütörtökön kijelentette, hogy „a lopást [itt] az állami politika rangjára emelték”.
Ugyanezen a napon Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter arra figyelmeztetett, hogy „ha a nyugati országok elkezdték felhasználni a befagyasztott orosz tartalékokból származó bevételeket, mi is pontosan ugyanezt fogjuk tenni”.
„Befagyasztottuk a „barátságtalan” vállalatok és szervezetek pénzét” – jegyezte meg a tisztviselő.