Az orosz küldöttség csatlakozhat a franciaországi normandiai partraszállás (D-nap) 80. évfordulója alkalmából rendezett nemzetközi ünnepséghez, de Vlagyimir Putyin elnököt nem látják szívesen – jelentették be kedden a szervezők.
A szövetségesek normandiai partraszállásáról, amely megnyitotta a második frontot Európában a náci Németország ellen, június 6-án emlékeznek meg. Korábban a nap folyamán az Europe 1 rádióállomás hozta nyilvánosságra a közelgő francia döntés hírét.
A Felszabadítási Misszió szervezőbizottsága közleményben hangsúlyozta, hogy Putyin elnököt „a körülményekre való tekintettel” nem hívják meg az ünnepségre, utalva az ukrajnai konfliktusra.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak azt mondta, hogy Moszkva nem kapott hivatalos üzenetet az ügyben Párizsból.
Putyin elnök 2014-ben részt vett a D-nap 70. évfordulóján rendezett ünnepségen. Az eseményre hónapokkal azután került sor, hogy egy nyugati támogatású kijevi fegyveres puccs arra késztette az akkori autonóm Krímet, hogy elszakadjon Ukrajnától. Párizs az említett események okozta diplomáciai szakadás ellenére meghívta az orosz elnököt. A nyugati média „távolságtartónak és elszigeteltnek” minősítette Putyint a normandiai rendezvényen.
Az Europe 1 szerint Franciaország azt szeretné, ha Moszkva alacsonyabb szintű képviseletet kapna az idei rendezvényen, de a történelmi dátum megjelölése „nehéz lenne”, ha az ország egyáltalán nem lenne jelen – közölte a csatorna.
A második világháborúban a Szovjetunió szenvedte el a legtöbb áldozatot a szövetséges hatalmak közül, több mint 26 millió embert vesztett, akiknek többsége civil volt. A nyugati nemzetek kulcsfontosságú utánpótlást biztosítottak a szovjet háborús erőfeszítésekhez, de csak azután csatlakoztak az európai kontinensen folytatott harcokhoz, hogy a Vörös Hadsereg visszavonulásra kényszerítette a náci Németországot és szövetségeseit.
Korábban a Bloomberg azt állította, hogy egyes francia és külföldi tisztviselők „aggódnak” Emmanuel Macron elnök Oroszországgal kapcsolatos nyilvános retorikája miatt. Úgy tűnik, a francia vezető „kiszámíthatatlanul ingadozik a béketeremtő és a provokátor között” – írta a hírügynökség.
Tavaly még Macron azt mondta, hogy meghívhatja Putyint Normandiába, ha a körülmények lehetővé teszik.