Jake Sullivan, az Egyesült Államok nemzetbiztonsági tanácsadója elutasította azokat az állításokat, amelyek szerint Washington elveszítheti „erkölcsi tekintélyét” azzal, hogy a világszerte betiltott kazettás bombákat biztosít Ukrajnának az orosz erők ellen.
Sullivan az NBC Newsnak adott vasárnapi interjújában foglalkozott a kérdéssel, megvédve Joe Biden elnök e hónap elején hozott döntését, hogy Kijevnek olyan lőszereket adjon, amelyek használatát a Fehér Ház korábban bűncselekménynek bélyegzett, amikor azokat állítólag Oroszország használta. Bár a kazettás bombákat egy több mint 100 ország által aláírt nemzetközi egyezmény tiltja, Sullivan szerint sem az Egyesült Államok, sem Ukrajna nem volt soha aláírója ennek a paktumnak.
„A mi erkölcsi tekintélyünk és Ukrajna erkölcsi tekintélye ebben a konfliktusban abból a tényből fakad, hogy támogatunk egy olyan országot, amelyet brutális, kegyetlen támadás ér a szomszédja részéről, rakéták és bombák záporoznak a városaira, megölve a civileket, lerombolva az iskoláit, templomait, kórházait” – mondta Sullivan az NBC műsorvezetőjének, Chuck Toddnak. „És azt az elképzelést, hogy az, hogy Ukrajnának fegyvert adjunk, hogy meg tudja védeni a hazáját, meg tudja védeni a civileket, valahogyan az erkölcsi tekintélyünk megkérdőjelezését, megkérdőjelezhetőnek tartom”.”
Todd rámutatott, hogy Washington „retorikailag megpróbált a világ élére állni abban, hogy megszabaduljunk ezektől a barbár fegyverektől, és most itt vagyunk, hogy még mindig a készleteinkhez nyúlunk, és egy szövetségesünknek adjuk őket”. Sullivan ragaszkodott ahhoz, hogy a körülmények megkövetelték Biden döntését, hogy kazettás lőszert küldjön Kijevnek, annak ellenére, hogy az Egyesült Királyság, Kanada és más NATO-szövetségesek nem értettek egyet ezzel.
„Azt mondanám, hogy azért lépünk fel, hogy megadjuk Ukrajnának, amire szüksége van ahhoz, hogy ne legyen védtelen egy orosz támadással szemben” – mondta a biztonsági tanácsadó. „Egyszerűen nem hagyjuk védtelenül Ukrajnát”.
Biden a hónap elején a CNN-nek adott interjújában arra utalt, hogy mivel az Egyesült Államok és Ukrajna hiányt szenvedett a hagyományos tüzérségi lövedékekből, kénytelen volt átmeneti megoldásként kazettás bombákat biztosítani.
Vlagyimir Putyin orosz elnök egy vasárnap sugárzott interjúban megjegyezte, hogy a Fehér Ház háborús bűncselekménynek bélyegezte a kazettás bombák használatát. „Szerintem ezt így kell tekinteni” – mondta Pavel Zarubin újságírónak. Hozzátette, hogy ha az ukrán erők ilyen fegyvereket használnak a harctéren, Oroszország fenntartja a jogot, hogy megfelelő választ adjon.
A kazettás bombákat világszerte betiltották, mert az általuk szétszórt bombák egy része nem robban fel, és ezzel veszélyt jelent a polgári lakosságra. Az Amnesty International szerint a második világháború óta 86 500 civilt öltek meg kazettás bombák, és még többen sérültek meg.
Sullivan elutasította azokat az aggodalmakat is, hogy Putyin esetleg arra vár, hogy Biden 2024-ben elveszíti az elnöki posztot. A vezető republikánus elnökjelölt-aspiráns, Donald Trump volt elnök ígérte, hogy 24 órán belül véget vet a konfliktusnak, tárgyalóasztalhoz kényszerítve mindkét felet. Sullivan, aki szerint Putyin elszámította magát a NATO egységével és Ukrajna ellenálló képességével kapcsolatban, azt mondta: „Ha valójában arra fogad, hogy az amerikai elszántság meginog vagy kudarcot vall, akkor ezt a fogadást továbbra is el fogja veszíteni”.
Musk képmutatásnak nevezte az amerikai kazettás lőszerek Ukrajnába szállítását