A bolgár kormány „nemzeti fontosságú beruházássá” minősítette a Déli Áramlat gázvezetéket a területrendezési törvény illetve az állami vagyonról szóló törvény keretében csütörtökön – tartalmazza a Gazprom orosz energiaipari cégnek az MTI-hez eljuttatott közleménye. Ez a különleges státusz megteremti a lehetőségét a környezeti értékelések, földfoglalások és egyéb szükséges eljárások gyors rendezésére, ezzel gyorsítva a Déli Áramlat bolgár szakaszának megépítését. A Déli Áramlat gázvezeték célja az Oroszországból Európa felé irányuló földgázszállítási útvonalak diverzifikálása. Az orosz Gazprom, az olasz ENI, a francia EDF és a német BASF/Wintershall szeptember közepén írta alá a Magyarországon is áthaladó Déli Áramlat gázvezeték, illetve a vezeték tenger alatti részében illetékes South Stream Transport AG vállalat részvényesi megállapodását.
Ez a Déli Áramlat ügyében az első jogilag kötelező érvényű megállapodás, amely részletezi, hogy melyik partnernek milyen része van benne, milyen jogokkal és kötelességekkel bír, és milyen feltételek mellett távozhat a projektből. Eddig csupán memorandumok születtek, de a szeptemberi megállapodás már tartalmazza a „projekt megvalósításának garanciáját” is.
Eredetileg a projektet a Gazprom és az ENI szándékozott fele-fele arányban megvalósítani, később csatlakozott a további két vállalat, így jelenleg 50 százalékban a Gazprom, 20 százalékban az ENI és 15-15 százalékban a francia EDF és a német BASF-Wintershall a tulajdonos.
A vezetéket a tervek szerint 2015 végére helyezik üzembe. A South Stream Transport AG részvényesei 2012-ben hozzák meg a végleges befektetései döntést, és az építkezésnek 2013-ban kell megkezdődnie, végső kapacitása évi 63 milliárd köbméter lesz, de ezt részben az eddig más útvonalon szállított mennyiségek teszik majd ki.