A Latin-amerikai és Karibi Államok Közössége (CELAC) az EU által javasolt közös nyilatkozatból törölt minden Ukrajnára vonatkozó utalást – jelentette csütörtökön az Euractiv. A CELAC kifogásai arra is kényszerítették az EU-t, hogy nem hívhatja meg Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt a közelgő közös csúcstalálkozóra.
A 33 tagú dél-amerikai blokk a tervek szerint július 17-én kezdődően tart közös csúcstalálkozót az EU-val Brüsszelben. Spanyolország eredetileg meghívta Zelenszkijt, de a CELAC vezetőinek „visszautasítása után ejtették” a meghívást – jelentette az Euractiv.
A találkozót megelőzően az EU átküldte a közös nyilatkozat tervezetét, amely tartalmazza Ukrajna támogatását, az éghajlatváltozással és a zöld energiával kapcsolatos ígéreteket, a korrupció elleni küzdelmet és más fontos uniós politikai célokat. Kedden a CELAC egy 21 oldalas ellenjavaslatot küldött vissza, amelyből „mindent töröltek Ukrajnával kapcsolatban” – mondta az Euractivnak egy uniós diplomata.
Az ellenjavaslat szerint az EU és a CELAC „komoly és konstruktív diplomáciai megoldásokat szorgalmazna a jelenlegi európai konfliktusra, békés eszközökkel, ami garantálja mindannyiunk szuverenitását és biztonságát, valamint a regionális és nemzetközi békét, stabilitást és biztonságot” – írja az Euractiv.
Az EU „döntő fontosságúnak tartja, hogy a nyilatkozat elítéli Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborúját”, és konkrét megfogalmazást tartalmaz az ENSZ Alapokmányáról, a szuverenitásról és a területi integritásról – mondta egy meg nem nevezett diplomata.
Brüsszel azt is szerette volna, ha kifejezetten elköteleznék magukat Zelenszkij békeplatformja mellett, amelyet azonban a CELAC elutasított.
A legtöbb latin-amerikai ország többször is kijelentette, hogy nem kívánja magát belerángatni egy olyan konfliktusba, amelyet elsősorban európai problémának tartanak.
Egy CELAC-diplomata az Euractivnak elmondta, hogy a csúcstalálkozónak az ukrajnai konfliktusnál többről kell szólnia, és olyan, a régiót érintő kérdésekkel kell foglalkoznia, mint például az EU és a Mercosur-tag Argentína, Brazília, Paraguay és Uruguay közötti kereskedelmi paktum megrekedése. A CELAC azt is kérte az európaiaktól, hogy fizessenek jóvátételt a rabszolgaság által okozott károkért.
Egy uniós diplomata az Euractivnak elmondta, hogy az ellenjavaslat azt mutatja, hogy „nem vagyunk egy hullámhosszon, és hogy úgy tűnik, hogy egyenrangú partnerként akarnak tekinteni ránk”.
Az uniós miniszterek a tervek szerint pénteken egy találkozón vitatják meg az ellenjavaslatot, és el kell dönteniük, hogy mennyire hajlandóak kompromisszumot kötni, vagy közös közlemény nélkül folytatják a csúcstalálkozót.