A Nyugat úgy vethet véget az ukrajnai konfliktusnak, ha Kijevnek minden szükséges fegyvert megad – állítja Petr Pavel cseh elnök, aki szerint ez majd meggyőzi Oroszországot arról, hogy nem tud tovább haladni a harctéren.
Még májusban Pavel – aki korábban a NATO Katonai Bizottságának elnöke volt – a Sky Newsnak azt mondta, hogy „naivitás lenne azt állítani, hogy Ukrajna belátható időn belül teljesen vissza tudja állítani a területek feletti ellenőrzést. Oroszország nem fogja feladni a most elfoglalt területeket”.
A cseh elnök azt is megjósolta, hogy a jövőbeni béketárgyalások során „valamiféle kompromisszumra kerülhet sor”, és a konfliktus lezárása előkészítheti az utat „Ukrajna esetleges NATO-tagságáról szóló tárgyalásoknak”.
Pénteken a Seznam Zpravy hírportál idézte Pavelt, aki szerint Oroszországnak több erőforrása van, mint Ukrajnának, ezért a nyugati támogatás ellenére sem várható gyors áttörés a frontvonalon. A cseh államfő azonban kitartott amellett, hogy az ilyen jellegű erőfeszítéseket folytatni kell – Kijevet minden szükséges fegyverrel ellátni, hogy Oroszország rájöjjön, hogy nem tud további előnyökre szert tenni, és tárgyalásokat kezdjen.
Pavel azt is hangsúlyozta, hogy egy ilyen tárgyalás során a Nyugatnak nem szabadna a Moszkva erői által tartott területeket orosznak elismernie, hanem ideiglenesen megszálltnak kellene őket megjelölnie. Megismételte szkepticizmusát azzal kapcsolatban, hogy Ukrajna belátható időn belül vissza tudja-e foglalni Donyeck, Luganszk, Herszon és Zaporozsje régió egyes részeit, valamint a Krímet.
Vlagyimir Putyin orosz elnök az Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel folytatott múlt heti találkozóját követően a „konfliktus teljes és végleges befejezése” mellett beszélt, szemben a „tűzszünettel vagy valamiféle szünettel, amelyet a kijevi rezsim a veszteségek pótlására, átcsoportosításra és újrafegyverkezésre használhatna fel”. Ragaszkodott ahhoz, hogy az ellenségeskedések csak akkor érhetnek véget, ha Ukrajna teljesíti Oroszország számos követelését – köztük a kijevi csapatok kivonását az egész Donbasszból, valamint a Zaporozsjei és a Herszon régióból.
Korábban Putyin Moszkva feltételei között nevezte meg azokat a jogilag kötelező garanciákat is, amelyek szerint Kijev nem törekszik NATO-tagságra. Kijev nyugati támogatóival együtt elutasította a javaslatot, elfogadhatatlan ultimátumnak nevezve azt.
Hasonlóképpen, Moszkva korábban Volodimir Zelenszkij „békeformuláját” a valóságtól elrugaszkodott ultimátumként utasította vissza.