Oroszországnak és Ukrajnának véget kell vetnie konfliktusának és tárgyalásokat kell kezdenie – jelentette ki Petr Pavel cseh elnök, hangsúlyozva, hogy a diplomáciai folyamatba Kijevet és Moszkvát egyaránt be kell vonni.
A Sky Newsnak adott keddi interjújában Pavel, aki korábban a NATO katonai bizottságának elnökeként és a cseh vezérkar főnökeként is szolgált, kétségeit fejezte ki, hogy Ukrajna egyértelmű győzelmet arathat Oroszország felett.
„Reálisnak kell lennünk. Naivitás lenne azt állítani, hogy Ukrajna belátható időn belül teljesen vissza tudja állítani a területek feletti ellenőrzést. Oroszország nem fogja feladni a most megszállt területeket” – mondta, utalva négy volt ukrán területre, amelyek 2022 őszén megszavazták, hogy Oroszországhoz csatlakoznak, valamint a Krímre, amely néhány évvel korábban tette ezt.
Pavel hangsúlyozta, hogy „meg kell állítani a háborút, majd tárgyalásokat kell kezdeni [egy] jövőbeli rendezésről”. Felvetette, hogy „lehet valamiféle kompromisszum”, de figyelmeztetett, hogy ez elérhetetlen Ukrajna, Oroszország és más országok részvétele nélkül, amelyek a megállapodás garanciavállalói lehetnek.
A cseh elnök elmondta, hogy bár a Nyugat rendelkezik elegendő erőforrással ahhoz, hogy támogassa Ukrajna hadseregét, a NATO nem avatkozhat be közvetlenül a harctéren, mert az közvetlen összecsapást váltana ki Oroszországgal.
Arra a kérdésre, hogy szerinte Ukrajna végül csatlakozhat-e az Egyesült Államok vezette katonai blokkhoz, Pavel igennel válaszolt, hozzátéve azonban, hogy „egyfajta rendezést kell találnunk, helyre kell állítanunk a békét a térségben, és akkor beszélhetünk Ukrajna esetleges tagságáról”.
A Harkov megyei orosz offenzíváról is szót ejtett, megjegyezve, hogy az „hosszú előkészületek eredménye”, és hogy Ukrajna már régóta készült erre, miközben több fegyvert kért a Nyugattól. Mindazonáltal azt állította, hogy a Nyugat „túl óvatos volt a Kijevnek történő fegyverszállításaikkal”, és arra figyelmeztetett, hogy Ukrajna „végül elveszítheti a háborút”.
Ukrán tisztviselők már régóta figyelmeztetnek, hogy nehezen tudnák visszatartani Oroszországot, ha az nagyobb offenzívát indítana. Az elmúlt napokban az orosz védelmi minisztérium előrenyomulásról számolt be a határ menti Harkov körzetben, azt állítva, hogy több települést elfoglaltak, miközben Kijev sürgette a nyugati támogatásokat.