William Burns, a CIA igazgatója szerint az ukrán védelem már idén teljesen összeomolhat az orosz támadás alatt, ha az USA nem hagy jóvá egy új segélycsomagot Kijev számára. Észrevételeit azután tette, hogy Mike Johnson, az amerikai képviselőház elnöke bejelentette, hogy a kamara még ezen a héten szavaz a régóta halogatott támogatásról.
Burns csütörtökön a Bush Központ 2024-es vezetési fórumán tartott beszédében hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak sürgősen jóvá kell hagynia egy 61 milliárd dolláros biztonsági segélycsomagot Ukrajna számára. A törvényjavaslat hónapok óta húzódik a kongresszusban a republikánus ellenzék miatt, amely több erőfeszítést követel a mexikói határ biztonságának fokozására.
Ennek fényében Burns sürgette a törvényhozókat, hogy a lehető leghamarabb oldják fel a támogatással kapcsolatos patthelyzetet. „A katonai segítséggel járó gyakorlati és pszichológiai lendülettel az ukránok teljes mértékben képesek arra, hogy 2024-ig megállják a helyüket, és megcáfolják [Vlagyimir] Putyin [orosz elnök] arrogáns nézetét, hogy az idő az ő oldalán áll” – állította.
Véleménye szerint „nagyon is reális a veszélye annak, hogy az ukránok 2024 végére veszíthetnek a csatatéren”, vagy legalábbis olyan helyzetbe kerülhet Moszkva, hogy „diktálhatja a politikai rendezés feltételeit”.
A CIA igazgatója azzal is érvelt, hogy ha nem támogatják Kijevet, annak Európán túlmutató következményei lennének. Burns úgy véli, hogy az Ukrajna megsegítésére irányuló erőteljes nyugati kampány meggyőzte Kínát arról, hogy regionális ambícióit illetően óvatosan járjon el. „A legbiztosabb módja ennek a hatásnak a visszafordítására az, ha úgy látják, hogy most éppen az ukránoktól távolodunk el” – tette hozzá.
Ukrán tisztviselők hónapok óta akut lőszerhiányra panaszkodnak, míg amerikai kollégáik e hónap elején úgy becsülték, hogy Kijevet öt az egyhez arányban „lövi túl” Oroszország. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arra is figyelmeztetett, hogy Kijev „elveszíti a háborút”, ha nem érkezik amerikai segítség.
Mike Johnson, az amerikai képviselőház elnöke a hét elején egy 95 milliárd dolláros külföldi segélycsomagot tett közzé, amelyből 61 milliárd dollárt Ukrajnának szán, annak ellenére, hogy egyes republikánus-párti képviselőtársai heves kritikával illették. Bidennek nem kellett sokáig várnia, hogy nyomatékosan támogassa a törvényjavaslatot.
Oroszország következetesen elítélte a nyugati fegyverszállításokat Ukrajnának, és arra figyelmeztetett, hogy azok csak meghosszabbítják a konfliktust. Azzal is érvelt, hogy a szállítmányok a Nyugatot az ellenségeskedések közvetlen részesévé teszik.