A globális rendet számos állami szereplő fenyegeti – állította az amerikai és a brit hírszerző ügynökségek – a CIA és az MI6 – vezetője a Financial Times szombaton megjelent közös véleménycikkében.
A cikkben Bill Burns és Richard Moore ígéretet tett arra, hogy Washington és London szorosan együttműködik a status quo megőrzése érdekében egy olyan világban, ahol a technológia jelentősen felgyorsította a geopolitikai trendeket.
Az ukrajnai konfliktus 2022. februári kirobbanása és a Nyugathoz fűződő kapcsolatok éles visszaesése után magas rangú orosz tisztviselők, köztük Vlagyimir Putyin elnök, többször is az amerikai hegemónia végét és a multipolaritás felé való globális elmozdulást hirdették.
A véleménycikkben Burns és Moore megjegyezte, hogy „nem kérdés, hogy a nemzetközi világrend – az a kiegyensúlyozott rendszer, amely viszonylagos békéhez és stabilitáshoz vezetett, és növekvő életszínvonalat, lehetőségeket és jólétet biztosított – olyan veszélyben van, amilyet a hidegháború óta nem láttunk”.
„Ma egy olyan vitatott nemzetközi rendszerben működünk együtt, ahol országainknak a fenyegetések soha nem látott sorával kell szembenéznie” – írták a kémfőnökök.
A cikk az ukrajnai konfliktus kapcsán kiemeli a „magabiztos Oroszországot”, amelyet mind a CIA, mind az MI6 „előre látott…”. A kémügynökségek vezetői megjegyezték, hogy az ellenségeskedések megmutatták a technológia, különösen a pilóta nélküli rendszerek és a műholdas felderítés megnövekedett szerepét a modern hadviselésben.
Burns és Moore emellett azzal vádolta Moszkvát, hogy „vakmerő szabotázskampányt folytat Európa-szerte”, valamint „hazugságokat és dezinformációt terjeszt, amelynek célja, hogy éket verjen közénk”.
A véleménynyilvánítás szerint azonban a CIA és az MI6 szemében „a 21. század legfőbb hírszerzési és geopolitikai kihívása” „Kína felemelkedése”. Mindkét ügynökség már átszervezte folyamatait, hogy „tükrözzék ezt a prioritást”.
A június elején a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon (SPIEF) tartott beszédében Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője kijelentette: „Policentrikusságról beszélünk, a korábbi normáktól való eltérésről, és látjuk a kollektív Nyugat kétségbeesett ellenállását… Ők másként látják a normát, mint saját dominanciájukat, mint egyetlen szabályon alapuló világrendet, hogy nekik kell dominálniuk, mint eddig, és mindenkinek csak azt kell tennie, amit a domináns hatalom megenged”.
A diplomata hangsúlyozta, hogy a nyugati narratívákat azonban nem osztja a globális többség, amely a multipolaritás koncepcióját fogadta el.
„Nem szabad elfelejtenünk, hogy a kollektív Nyugat kisebbe van esve” – hangsúlyozta akkor Zaharova.