Traktorok torlaszolták el hétfőn a londoni Parlament körüli utcákat, amikor a brit gazdák összegyűltek, hogy tiltakozzanak a kormánynak az ország örökösödési adóztatási politikájának megváltoztatására irányuló tervei ellen. Elemzők szerint a változtatások sok gazdaságot csődbe fognak kényszeríteni.
A kormányzó Munkáspárt által a tavalyi költségvetésben bejelentett politika 2026 áprilisában lép hatályba, és megszünteti a régóta fennálló mentességet, amely azt jelentette, hogy a családi gazdaságok átörökítése után nem kellett örökösödési adót fizetni. Az aktualizált politika szerint az 1 millió font feletti mezőgazdasági vagyontárgyak után 20%-os adót kell fizetni, amikor a tulajdonos halála után az örökösökre szállnak.
A Save British Farming (Mentsük meg a brit mezőgazdaságot) által szervezett egész napos traktortalálkozóra akkor került sor, amikor a brit törvényhozók megvitatták a közel 151 000 aláírással rendelkező e-petíciót, amely a működő mezőgazdasági birtokok jelenlegi örökösödési adómentességének megőrzését követelte.
A korábbi gyűlésekhez hasonlóan a gazdák dudálva vonultak be a Westminsterbe a traktorjaikon, kezükben táblákkal, amelyeken számos más jelszó mellett a „Mindannyiunknak szüksége van egy gazdára”, „Első az élelmezésbiztonság” és „Fogjunk össze” feliratok szerepeltek.
Dan Willis, a gyűlés egyik résztvevője szerint a gazdák tulajdonában lévő földek nem jelentenek kereskedelmi értéket, mivel azokat növénytermesztésre és állattartásra használják.
„Lehet, hogy e hatalmas vagyontárgyak között ülünk, de e vagyontárgy nélkül ebből élünk” – mondta. „Ha egyszer elkezdik megadóztatni az eszközeimet, nem tudom végezni a munkámat, és nem tudok adót fizetni”.
„Értsék meg az alapvető matematikát, hogy hogyan rontották el ennyire; ez túlélhetetlen abból a szempontból, hogy hogyan tudunk továbblépni a jelenlegi állapotunkban” – emelte ki Willis.
Tom Bradshaw, a Nemzeti Gazdaszövetség vezetője azzal érvelt, hogy a gazdák nem ellenzik az adófizetést, de inkább a termékek után fizetnének adót, „mint a haláladó után, ami egyszerűen megfizethetetlen és elfogadhatatlan”.
A novemberi tiltakozások közepette Keir Starmer brit miniszterelnök megvédte a vitatott adó kivetését, azzal érvelve, hogy a gazdák túlnyomó többsége mentesül az intézkedés alól. Starmer azt is mondta, hogy a kormány „kemény döntéseket hoz, amelyek szükségesek gazdaságunk stabilizálásához”.