A BRICS (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika) alternatív stratégiai platformot jelent a fejlődő országok közötti együttműködés fellendítésére, mivel a nemzetközi gazdaságirányítás hagyományos intézményei veszítenek hitelességükből – mondta kedden Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnök.
„Az IMF és a Világbank irányításában tapasztalható egyenlőtlenségek és kiegyensúlyozatlanságok elfogadhatatlanok. <…> E tehetetlenség közepette jött létre a BRICS, amely a fejlődő országok közötti együttműködés előmozdításának stratégiai platformja” – mondta az ENSZ Közgyűlésének 78. ülésszakán.
Az öt országból álló csoport nemrég hozott döntése, hogy az augusztusi johannesburgi csúcstalálkozó után új tagokat hívnak meg a BRICS-formátumba, amely segít „megerősíteni az erőfeszítéseket egy olyan rend érdekében, amely tükrözné a 21. század gazdasági, földrajzi és politikai pluralizmusát” – jegyezte meg a politikus.
„Olyan hatalom vagyunk, amely a többoldalú intézmények súlyos válságának fényében az igazságosabb globális kereskedelem megteremtésén dolgozik” – mutatott rá.
Az Argentína, Egyiptom, Irán, az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia és Etiópia BRICS-taggá válásáról szóló döntés a Dél-Afrika elnökletével augusztus végén Johannesburgban tartott BRICS-csúcstalálkozón született. A tagság 2024. január 1-jétől lép hatályba.