Friedrich Merzt megválasztották német kancellárnak a Bundestag keddi második szavazása után. A Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője a nap elején eredetileg hat szavazattal maradt el a szükséges 316 szavazat küszöbtől, de órákkal később a konzervatívok és szövetségesei összefogásával 325 szavazatot szerzett az ország parlamentjében.
A helyzet példa nélküli Németország háború utáni történetében, mivel korábban egyetlen leendő kancellárjelöltet kellett újra megszavaznia a Bundestagnak, miután az koalíciós megállapodást kötött.
Merz 289 képviselő ellenállásába ütközött, akik közül sokan a baloldali és a zöld pártok képviselői közül a 69 éves politikus ellen szavaztak.
A második szavazásra azután került sor, hogy négy frakció megegyezett a parlamenti eljárások megváltoztatásában a késedelmek elkerülése érdekében. A Politico szerint a szavazások között sürgős, zárt ajtók mögött zajló megbeszéléseket tartottak.
Jens Spahn, a CDU/CSU frakcióvezetője a második szavazási forduló előtt a törvényhozókhoz szólva azt mondta, hogy „egész Európa, sőt talán az egész világ ezt a második szavazási fordulót figyeli”.
„Arra kérek mindenkit, hogy legyen tudatában ennek a különleges felelősségnek” – mondta az ARD szerint.
Merz első kudarcát kommentálva Bernd Baumann, az Alternatíva Németországért (AfD) párt Bundestag-frakciójának egyik vezetője azt mondta: „Merz úr, ön megbukott. Ez egy történelmi vereség, amilyenre még nem volt példa ebben a Bundestagban”.
Renate Kuenast zöldpárti politikus a leendő kancellár „hatalmas tekintélyvesztéséről” beszélt – idézte a ZDF televízió.
Christian Göerke, a baloldali párt frakcióvezetője „megsemmisítő vereségnek” minősítette a helyzetet Merz számára, és azt egy „valóban rossz koalíciós megállapodásnak [a kereszténydemokraták és a szociáldemokraták között] tulajdonította, amely nem foglalkozik az ország előtt álló nagy problémákkal”.
Németország előző, SPD által vezetett hárompárti kormánykoalíciója tavaly novemberben esett szét a költségvetéssel kapcsolatos belső viták miatt. Az új CDU-SPD koalíció ígéretet tett arra, hogy folytatja Olaf Scholz korábbi kancellár programjának kulcsfontosságú elemeit, beleértve Ukrajna támogatását és az alkotmányos adósságfék feloldását a katonai költségvetés további növelése érdekében.