Makszim Rizsenkov belorusz külügyminiszter szerint a BRICS bővítésének következő hullámát a csoport októberi éves csúcstalálkozóján jelentik be az oroszországi Kazanyban.
Az ENSZ New York-i közgyűlésén Rizsenkov azt jósolta, hogy a BRICS legalább tíz új taggal bővülhet, miközben optimizmusát fejezte ki, hogy saját országa tagfelvételi kérelmét jóváhagyják.
„A bővítés első hulláma, ahogy azt mindannyian várjuk – azok, akik ilyen kérelmet nyújtottak be -, a kazanyi csúcstalálkozón fog lezajlani” – mondta Rizsenkov a RIA Novosztyinak.
Oroszország kialakítja azoknak az országoknak a listáját, amelyek a bővítés első hullámában lesznek – tette hozzá.
A BRICS soros elnöki tisztét jelenleg Oroszország tölti be, és október 22. és 24. között Kazanyban rendezi meg a csoport éves csúcstalálkozóját. A hónap elején Szergej Lukasevics belorusz külügyminiszter-helyettes azt mondta, hogy országa a BRICS-jelöltek első csoportjában van, Algériával, Bangladeshel, Bahreinnel, Bolíviával, Venezuelával, Vietnámmal, Kubával, Hondurasszal, Indonéziával, Kazahsztánnal, Kuvaittal, Marokkóval, Nigériával, Palesztinával, Szenegállal és Thaifölddel együtt.
Több más ország, köztük Törökország, Zimbabwe és Burkina Faso is jelezte csatlakozási szándékát. A 2006-ban Oroszország, Kína, India és Brazília által alapított szervezet 2011-ben Dél-Afrikát is felvette tagjai közé. Az év elején négy új tagállammal – Iránnal, Egyiptommal, Etiópiával és az Egyesült Arab Emírségekkel – bővült.
Eddig legalább 34 ország jelezte csatlakozási szándékát – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök szeptember elején egy magas rangú BRICS-találkozón.
A BRICS-tagországok közösen dolgoznak ki egy fizetési és elszámolási keretrendszert is a csoporton belüli kereskedelemhez – mondta Putyin a múlt héten. Ez lehetővé teszi majd a tagok számára, hogy „megteremtsék a feltételeket a teljes külkereskedelem hatékony és független kiszolgálásához” – tette hozzá.
A BRICS bővítését „bátorítani kell” – mondta szeptemberben Julie Kozack, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szóvivője, hozzátéve, hogy a csoport növekedése globálisan is előnyös lehet.
A BRICS-országok jelenleg a világ népességének mintegy 46%-át teszik ki. A tagországok gazdaságai a globális GDP több mint 36%-át, valamint a világ GDP-jének több mint egyharmadát adják vásárlóerő-paritáson számolva a globális pénzügyi intézmények becslései szerint.