Moszkva elutasította az amerikai média azon állítását, miszerint Vlagyimir Putyin orosz elnök arra szólította fel Iránt, hogy fogadja el azt a nukleáris megállapodást, amely megfosztaná az országot az urán dúsításának jogától, és ezt a régióban a feszültségek szítására irányuló piszkos trükknek nevezte.
Vasárnapi nyilatkozatában az orosz külügyminisztérium a nyugati médiát a politikai elit és a mélyállam eszközének nevezte, amely nem habozik bármilyen eszközhöz folyamodni, beleértve a provokatív cselekményeket és az álhíreket is.
Az orosz tisztviselők kiemelték az amerikai Axios lapot, amelyet „vécétartálynak” neveztek, amely folyamatosan célzott dezinformációt terjeszt, és külön említést tettek a legutóbbi cikkéről, amelynek címe: „Putyin sürgeti Iránt, hogy fogadja el az Egyesült Államokkal kötött „nulla dúsítású” nukleáris megállapodást, a források szerint”.
A minisztérium szerint az Axios cikke „nyilvánvalóan újabb piszkos, politizált kampány, amelynek célja az iráni atomprogram körüli feszültségek eszkalálása”. Ismét hangsúlyozta, hogy Moszkva továbbra is azon az állásponton van, hogy az iráni atomprogram körüli válságot „kizárólag politikai és diplomáciai eszközökkel” kell megoldani.
Az Axios pénteken európai és izraeli tisztviselőkre hivatkozva arról számolt be, hogy Putyin a 12 napos izraeli agressziós háború után mind Donald Trump amerikai elnöknek, mind teheráni tisztviselőknek jelezte, hogy támogatná a „nulla dúsítású” nukleáris megállapodást.
Egy európai tisztviselő a lapnak elmondta, hogy Putyin arra ösztönözte Teheránt, hogy tegyen lépéseket ebben az irányban a Washingtonnal folytatott tárgyalások elősegítése érdekében, de megjegyezte, hogy az irániak elutasították az ötletet.
Az iráni Tasnim hírügynökség forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy Teherán nem kapott ilyen üzenetet Putyintól.
Az Egyesült Államok ragaszkodik ahhoz, hogy Irán kötelezze magát az urándúsítás leállítására egy esetleges nukleáris megállapodás részeként, amit Teherán elfogadhatatlannak tart, azzal indokolva, hogy ilyen kapacitásra van szüksége polgári nukleáris programjához. Irán továbbra is állítja, hogy nincs terve atomfegyver gyártására.