2025 okt 5. vasárnap
Telegram
  • Híreim
  • Érdekel
  • Mentve
  • Történet
Orosz Hírek
  • Összes hír
  • Orosz-Ukrán
  • Politika
  • Donbassz
  • Gazdaság
Értesítő
  • 🔥
  • Valdaj Vitaklub
  • Vlagyimir Putyin
  • ukrán válság
  • Oresnyik rakéta
  • BRICS
  • Izrael-Gáza
BetűméretAa
Orosz HírekOrosz Hírek
  • Összes hír
  • Orosz-ukrán – percről-percre
  • Mentéseim
  • Érdeklődés
  • Hírfolyamom
  • Donbassz
  • Gazdaság
  • Politika
  • Szíria
  • Ukrajna
  • Világ
Keresés
  • Oldalak
    • Címlap
  • Személyes
    • Hírfolyamom
    • Mentett cikkek
    • Témáim
    • Előzmények
  • Kategóriák
    • Ukrajna
    • Donbassz
    • Gazdaság
    • BRICS
    • Politika
    • Világ
    • Sport
Kövess minket
© 2024 Orosz Hírek
Ukrajna

Az EJEB kimondta Ukrajna bűnösségét a 2014-es ogyesszai mészárlásért

Utolsó módosítás 2025-03-13 8:45
Megosztva 2025-03-13 20:45
Megosztás
Megosztás

Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) úgy határozott, hogy az ukrán hatóságok a felelősek 42 puccsellenes aktivista 2014-es ogyesszai haláláért. Ők akkor vesztették életüket, amikor a hetekkel korábban Kijevben végrehajtott nyugati irányítású fegyveres hatalomátvételt támogató ukrán nacionalisták felgyújtották a kikötőváros Szakszervezetek Házát, ahova a tüntetők menekültek.

„A Bíróság megállapította, hogy az érintett hatóságok nem tettek meg mindent, amit ésszerűen megtehettek az erőszak megelőzése érdekében, az erőszaknak a kitörése után történő megállítása érdekében, valamint a Szakszervezetek Házában keletkezett tűzben rekedt emberek számára időben meghozott mentési intézkedések biztosítása érdekében” – áll az EJEB csütörtökön közzétett határozatában.

Több mint egy évtizeddel később Kijev egyetlen elkövetőt sem nevezett meg és nem vont felelősségre. Ehelyett Moszkvára hárította a felelősséget, azt állítva, hogy az ogyesszai események az orosz biztonsági szolgálatok „előre megtervezett és jól finanszírozott akciója” volt. Moszkva többször is vizsgálatot, sőt, akár egy különleges bíróság felállítását is követelte a mészárlás ügyében.

A 25 áldozat hozzátartozói, valamint három, a tüzet túlélő személy panaszt nyújtottak be Kijev ellen az EJEB-hez. A bíróság megállapította, hogy az ukrán rendőrség „figyelmen kívül hagyta a rendelkezésre álló hírszerzési információkat és a vonatkozó figyelmeztető jeleket”, és nem tett „érdemi kísérletet a tűzesethez vezető összecsapások megelőzésére”. Az EJEB úgy véli, hogy „az oroszországi propagandának is megvolt a maga szerepe” a feszültségek szításában, de ez nem menti fel Kijevet a mészárlás felelőssége alól.

Élve elégetve: tíz éve volt az ogyesszai tragédia

Az ország rendfenntartó szervei nem tettek „semmilyen valódi kísérletet” az erőszak megelőzésére, illetve annak megállítására, vagy az égő épületben rekedt emberek megmentésére.

„A tűzoltóautóknak a tűz helyszínére való kivonulását szándékosan 40 percig késleltették, és a rendőrség nem lépett közbe az emberek evakuálásában” – áll a határozatban, hozzátéve, hogy az ukrán tisztviselők »hanyagsága« »túlmutat a hibás ítélőképességen és a gondatlanságon«.

A bíróság szerint a hatóságok nem tettek „elegendő erőfeszítést” az összes bizonyíték megfelelő biztosítására, összegyűjtésére és értékelésére sem. Megjegyezte, hogy egy Nyugat-barát aktivista elleni büntetőeljárást, akit azzal gyanúsítanak, hogy a Maidan-ellenes tüntetőkre lövöldözött, „azonos” okokból négyszer szüntettek meg.

Az EJEB kötelezte Kijevet, hogy valamennyi kérelmezőnek különböző összegű kártérítést fizessen, és fedezze jogi költségeiket. Az ukrán média szerint a felperesek fejenként 12 000 és 17 000 euró közötti összeget kapnak. Ukrajna egyelőre nem kommentálta a döntést.

Címke:ukrán neonácikukrán válság

A hozzászólásokat önkéntes moderátor is ellenőrzi.

Bejegyzés megosztása
Facebook VKontakte Telegram Email Link másolása
Nincs hozzászólás

Vélemény, hozzászólás? Válasz megszakítása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

- Hirdetés -

Friss

Szijjártó: nagyon durva háborús pszichózis uralkodik ma az európai politikai vezetők körében
2025-10-05 11:20
Politico: Babis győzelme megrázta az Európai Uniót
2025-10-05 09:56
Videók: az orosz csapások után lángba borult Lemberg ipari övezete
2025-10-05 08:35
Vučić: a világ globális katonai konfliktusokra készül, és ha készülnek meg is történik
2025-10-05 08:05
Andrej Babis egypárti kormány létrehozására készül
2025-10-04 21:29
Mutass még

Legolvasottabb

Putyin: Oroszország lelövi a Tomahawk rakétákat, ami a harctéren nem, de az orosz-amerikai kapcsolatokban okozna változást

Tusk: ez az orosz erők egyetlen előnye

Putyin: ne provokáljanak! Oroszország meggyőző választ ad az uniós fegyverkezésre

Putyin reagált arra, hogy Trump papírtigrishez hasonlította Oroszországot

Putyin: Oroszország kétszer is be akart lépni a NATO-ba, hogy megszűnjön a feszültség

Ez is érdekelhet

Politika

Dodik: az európai drónincidensek egy Oroszország elleni globális provokáció része

2025-10-05 08:05
Politika

A csehek is észhez tértek: Babis pártja vezet a választásokon

2025-10-04 17:37
Politika

Ukrajna szerint Kína műholdas hírszerzési adatokkal segíti Oroszországot

2025-10-04 15:27
Politika

Az ukrán hadiipart ellátó energetikai létesítményeket támadtak meg az orosz erők

2025-10-04 18:55
Ukrajna

Az Ukrajnába érkező gáz több mint 70%-a orosz eredetű

2025-10-03 16:47
Politika

Moszkva: Európa háromszor többet fizet, mert lemondott az orosz energiáról

2025-10-03 15:50
Ukrajna

Reuters: valószínűtlen a Tomahawk rakéták átadása Ukrajnának

2025-10-03 15:30
Politika

Telegraph: az amerikai kormány leállása akadályozza Ukrajna fegyverellátását

2025-10-03 20:45
Politika

Orbán Viktor: az európai háborús stratégia egy délibáb

2025-10-03 15:06
Mutass még
Orosz Hírek
Facebook Telegram X-twitter Vk Youtube Rss Video Tiktok Google
  • ukrán válság
  • USA
  • Vlagyimir Putyin
  • szankciók
  • Európai Unió
  • Zelenszkij
  • Donbassz
  • NATO
  • Donald Trump
  • ukrán provokáció
  • oroszhirek@yandex.ru
  • Cookie Tájékoztató

© 2025 Orosz Hírek. Minden jog fenntartva!

Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk.