Moszkva szerint akár 10 ezer nyugati katonai kiképzőt is küldhettek Ukrajnába, hogy kiképezzék a kelet-európai ország katonáit és támogassák a Donbasszban folyó harcokat – hozzátették, hogy a „kiképzők” között 4 ezer amerikai van.
Maria Zakharova, a moszkvai külügyminisztérium szóvivője egy pénteki tájékoztatón elmondta, hogy a külföldi katonai személyzet jelenléte annak a jele, hogy Kijev konfrontatív megoldásra készül a Donbassz két köztársaságával fennálló patthelyzetben.
„Minél több a kiképző, annál nagyobb Ukrajna katonai költségvetése” – mondta. „Minél több fegyvert visznek oda, annál gyakrabban hallunk robbanásokat, nemcsak az kontakt vonalon, hanem közvetlenül a polgári infrastruktúra szomszédságában is”.
Zakharova szerint az az állítás, hogy a külföldi kiképzők azért vannak Ukrajnában, hogy segítsenek elrettenteni az orosz agressziót, „hazugság”, és „nem csupán képmutatásnak vagy kettős mércének felel meg – ez az istenkáromlás és a gúnyolódás kombinációja”.
Zakharova azzal vádolta Kijevet és nyugati partnereit, hogy álnok módon az orosz agresszió védelmével és megfékezésével indokolják a kiképzők jelenlétét, „hazugságnak” nevezte ezt a magyarázatot, és azt mondta, hogy a külföldi kiképzők „közvetlenül felelősek a szemünk előtt zajló eseményekért a Donbasszban”.
„Ahelyett, hogy véget vetnénk a most már nyolc éve tartó polgárháborúnak, úgy tűnik, Kijev a Donbassz problémáinak erőszakos megoldására készül” – tette hozzá.
Zakharova „hamis hangvételűnek” minősítette az ukrán tisztviselők azon kijelentéseit is, amelyekben ragaszkodtak ahhoz, hogy megpróbálják de-eszkalálni a helyzetet.
A konfliktus a Donbasszban 2014-ben kezdődött, amikor az ukrajnai Donyeck és Luganszk régiókban a felkelők Ukrajnától független köztársaságokat hoztak létre a 2014-es Majdan események után, amikor erőszakos utcai tüntetések törtek ki, amelyek Viktor Janukovics volt elnök megbuktatásához vezettek, akinek kormánya viszonylag szoros kapcsolatokat ápolt Moszkvával. Kijev azzal vádolta Oroszországot, hogy együttműködik a felkelőkkel és polgárháborút szít, amit a Kreml tagadott.
Oroszország és Ukrajna 2014-ben és 2015-ben aláírta a minszki megállapodásokat, amelyek célja a Donbaszban zajló háború befejezése volt. A megállapodást azonban eddig nem hajtották végre, és az orosz vezetők az ukrán felet vádolták, hogy nem tartja be az alku rá eső részét, mivel nem hajlandó tárgyalni a két köztársaság vezetőivel.