Ukrajna elfogadta, hogy a NATO-tagság lekerült az asztalról, és nem tesz további lépéseket az Egyesült Államok vezette katonai szövetséghez való csatlakozás érdekében – mondta Ihor Zsovkva, Volodimir Zelenszkij elnök tanácsadója a Financial Timesnak szombaton. Kijev mindazonáltal beleszólást akar a NATO politikájába.
A NATO vezetői a jövő héten a spanyol fővárosban, Madridban találkoznak, és a kétnapos találkozók és konzultációk során a szövetség bemutatja stratégiai koncepcióját, köztük Kínával és Oroszországgal szemben – egy olyan dokumentumot, amely felvázolja a szövetség küldetését és álláspontját a nem tagállamokkal.
Zsovkva a Financial Timesnak elmondta, hogy Zelenszkij kormánya azt szeretné, ha a szövetség elismerné, hogy Ukrajna “az európai biztonság egyik sarokköve”, és megerősítené a Kijevvel először 1997-ben létrehozott partnerségét.
Ugyanakkor elmondta, hogy Ukrajna nem fogja szorgalmazni, hogy a NATO tagja legyen.
“A NATO-tagok elutasították törekvéseinket. Semmi mást nem fogunk tenni ebben a tekintetben” – mondta.
Ukrajna leendő tagsága kulcsfontosságú tényező volt az Oroszországgal fennálló jelenlegi konfliktus mögött. Ukrajna 2019-ben írta bele az alkotmányába azt a célját, hogy NATO-taggá váljon, annak ellenére, hogy Moszkva figyelmeztette, hogy a szövetség erőinek és fegyvereinek jelenléte a határán elfogadhatatlan biztonsági fenyegetést jelentene.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár ragaszkodott ahhoz, hogy a szövetség “ajtaja” továbbra is nyitva állnak az érdeklődő országok előtt, de nem ígérte és nem zárta ki Ukrajna tagságát a közeljövőben. A 2008-as bukaresti nyilatkozat szerint a NATO hivatalos álláspontja szerint Grúzia és Ukrajna “egy meg nem határozott jövőbeli időpontban a NATO tagja lesz”.
A NATO Stratégiai Koncepcióját 2010 óta nem frissítették, és a dokumentumnak abban a változatában az állt, hogy a szövetség “valódi stratégiai partnerségre” törekszik Oroszországgal.
Zsovkva azt szeretné, ha a NATO a következő frissítésből törölné az Oroszországot “partnerként” emlegető valamennyi megjegyzést.
“Elvárjuk, hogy a NATO stratégiai koncepciójában … szigorú és szigorúbb figyelmeztetések szerepeljenek az orosz agresszorok felé” – mondta, és sürgette a szövetséget, hogy “ne szégyenlősködjön” az oroszellenes szöveg beillesztésénél.
Zsovkva továbbá elmondta, hogy szeretné, ha az ukrán konfliktus is szerepelne a stratégiai dokumentumban, azzal érvelve, hogy “nem elég csak kihúzni a “partner” szót”.