Volodimir Zelenszkij és Emmanuel Macron július 27-én telefonon beszéltek egymással. Az ukrán vezető elmondta, hogy megvitatták többek között a július 23-án Isztambulban tartott orosz-ukrán közvetlen tárgyalások harmadik fordulójának eredményeit is.
„Várjuk a választ a javaslatunkra, hogy augusztus végéig tartsunk találkozót a legmagasabb szinten. Ezen a találkozón feltétlenül részt kell venniük az európai képviselőknek” – írta Zelenszkij a Telegram-csatornáján.
Emellett Zelenszkij és Macron megbeszélték Franciaország katonai segítségnyújtását Ukrajnának, különös tekintettel a SAMP/T és Crotale légvédelmi rakétarendszerekhez szükséges további rakéták szállítására, valamint az ukrán drónok gyártásának finanszírozását.
„Megerősítettem Franciaország támogatását: tovább fogjuk növelni Ukrajnának nyújtott segítségünket és fokozni fogjuk a nyomást Oroszországra. Oroszországnak végre bele kell egyeznie a tűzszünetbe, amely utat nyit a tartós és hosszú távú béke tárgyalásaihoz az európaiak részvételével” – írta Macron a beszélgetésről az X-en.
Moszkva elítéli a Kijevnek nyújtott katonai segítséget.
A beszélgetés során a két elnök kitért Ukrajna „európai integrációs útjára” is. Zelenszkij szerint megállapodtak abban, hogy olyan megoldásokon fognak dolgozni, amelyek „lehetővé teszik az első tárgyalási klaszter megnyitását a közeljövőben”. Jelenleg Ukrajna és Moldova is EU-tagságra pályázik.
Macron ebben az összefüggésben hangsúlyozta a korrupció elleni küzdelem fontosságát, amelyet „független és teljes mértékben hatékony intézményeknek” kell folytatniuk. Zelenszkij kijelentette, hogy Ukrajna „korrupcióellenes infrastruktúrája teljes mértékben működőképes”. Hozzátette, hogy a július 24-én a parlament elé terjesztett törvényjavaslat „garantálja a korrupcióellenes szervek függetlenségét és hatékonyságát, és megakadályozza az orosz befolyást”.
A hét elején Zelenszkij aláírta azt a törvényt, amely az Ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal (NABU) és a Különleges Korrupcióellenes Ügyészség (SZAP) felügyeletét a főügyészségre bízza. Ez tiltakozásokat váltott ki számos ukrán városban és bírálatot az EU részéről. Két nappal később az elnök új törvényjavaslatot terjesztett a parlament elé, amely gyakorlatilag visszavonja a módosítást.
A NABU alkalmazottai félévente poligráfvizsgálaton kell részt venniük, és azok, akik hozzáféréssel rendelkeznek államtitkokhoz, nem hagyhatják el az országot, kivéve külföldi szolgálati utakat. A kezdeményezést a képviselőknek kell jóváhagyniuk, de a Rada augusztus 19-ig nyári szüneten van.