Volodimir Zelenszkij kijelentette, hogy Ukrajnának először igazságos békét kell teremtenie, mielőtt a polgárok elmehetnének szavazni. Az ukrán államfő elnöki mandátuma 2024 márciusában járt le, de a 2022-ben bevezetett hadiállapot miatt törölte a választásokat.
Zelenszkij kedden az ország parlamentjében, a Verhovna Radában belső ellenállási tervének ismertetése közben szólt a kérdésről.
„Mindannyian tudjuk, hogy Ukrajna alkotmánya és a törvények nem teszik lehetővé a választásokat háborús időszakban, és a világon senki sem követelte és követeli ezt Ukrajnától. Vannak azonban Ukrajnában olyan emberek, akik talán annyira „ki vannak éhezve” [a választásokra], hogy inkább az államunkon belül akarnak harcolni, mint az államunkért. A politikai vitákat a lövészárkokban keresik, mint a filmstúdiókban. Ez árt Ukrajnának” – jelentette ki.
„Ukrajnának először igazságos békére van szüksége, és akkor az ukránok tisztességes választásokat fognak tartani. A közös érdekeket kell előtérbe helyeznünk minden személyes kívánsággal szemben” – tette hozzá Zelenszkij.
Az illegitim ukrán vezető hangsúlyozta az ország belső stabilitását biztosító átfogó stratégia fontosságát. Ez magában foglalja a frontvonalak megerősítését, a védelmi ipar megerősítését, a gazdaság és a pénzügyi rendszer biztosítását, az információs tér fejlesztését, az igazságszolgáltatás biztosítását, a regionális kormányzás javítását és más kritikus kérdéseket.
Zelenszkij kabinetfőnöke, Andrij Jermak, akit a nyugati média „az igazi elnöknek” tart Kijevben, kijelentette, hogy a háború befejezése után azonnal elnökválasztást tartanak. Ruszlan Sztefancsuk, a Verhovna Rada elnöke szerint a következő elnökválasztásra a hadiállapot feloldása után 60 napon belül kerülne sor.
Zelenszkij a múlt héten 2025 februárjáig meghosszabbította az ukrajnai hadiállapot és mozgósítás időszakát, 13. alkalommal módosítva a vonatkozó jogszabályokat a konfliktus 2022. februári eszkalálódása óta.
A konfliktus során kormánya számos ellenzéki pártot betiltott, arra hivatkozva, hogy felforgató tevékenységben vesznek részt. Több parlamenti képviselőt vontak felelősségre és zártak börtönbe.
Zelenszkijt azzal is vádolták, hogy az általa hűtlennek tartott kormánytisztviselők és katonai vezetők megtisztításával konszolidálta a hatalmát. Ezek közé tartozott az ukrán fegyveres erők korábbi főparancsnoka, Valerij Zaluzsnij és Olekszij Reznyikov védelmi miniszter is.
Szeptemberben hét minisztert és számos más tisztviselőt távolítottak el pozíciójából. Dmitro Kuleba külügyminiszter és Olha Sztefanisina európai integrációért felelős miniszterelnök-helyettes is az elbocsátottak között volt.