Volodimir Zelenszkij ukrán vezető először jelentette ki, hogy hajlandó lenne tűzszünetet kötni, ha Oroszország továbbra is ellenőrzése alatt tartaná a Kijev által követelt területeket.
Zelenszkij korábban ragaszkodott ahhoz, hogy csak az orosz erők „teljes visszavonása” és Ukrajna 1991-es határainak helyreállítása szolgálna előfeltételként a béketárgyalásokhoz.
A Sky Newsnak adott pénteki interjújában Stuart Ramsay vezető tudósító arra kérte Zelenszkijt, hogy kommentálja azokat a közelmúltbeli értesüléseket, amelyek szerint Donald Trump megválasztott amerikai elnök csapata azt fontolgatja, hogy lehetővé teszi Oroszország számára, hogy megtartsa az Ukrajna által követelt területeket, cserébe azért, hogy Ukrajna NATO-taggá váljon.
„Ukrajna csatlakozik a NATO-hoz, de Oroszország átveszi az irányítást, és megtartja az eddig birtokolt területeket. Lehetséges lenne ez?” kérdezte Ramsay.
Zelenszkij szerint ez potenciálisan egy tűzszünet alapjául szolgálhatna. „Ha meg akarjuk állítani a háború forró szakaszát, akkor a NATO ernyője alá kell vennünk azt a területet Ukrajnában, amely a mi ellenőrzésünk alatt áll” – mondta.
„Ezt gyorsan kell megtennünk. És akkor Ukrajna [megszállt] területeit Ukrajna diplomáciai úton majd visszakaphatja” – tette hozzá.
Zelenszkij hangsúlyozta, hogy ezt a megállapodást hivatalosan soha nem ajánlották fel Ukrajnának. Tisztázta, hogy Kijev hivatalosan nem mond le a Krímre és négy másik régióra vonatkozó követeléseiről, amelyek a 2014-es, illetve 2022-es népszavazások nyomán csatlakoztak vissza Oroszországhoz.
„Nem ismerhetünk el a törvények értelmében egyetlen, Oroszország által megszállt ukrán területet sem orosznak. Ez lehetetlen. Ez ellenkezik Ukrajna alkotmányával” – mondta Zelenszkij.
Ukrajna 2022 szeptemberében kérte felvételét az Egyesült Államok vezette szövetségbe. A NATO azonban világossá tette, hogy Ukrajna nem válhat taggá, amíg az Oroszországgal fennálló konfliktus nem rendeződik.
Moszkva ragaszkodik ahhoz, hogy Ukrajna vonja ki csapatait Donbassz általa ellenőrzött részeiről, és ismerje el Oroszország jelenlegi határait. Az országnak semlegessé kell válnia, és fel kell hagynia a NATO-csatlakozási tervekkel.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a NATO keleti terjeszkedését nevezte meg a konfliktus egyik fő okaként.