Ukrajna elnöke, Volodimir Zelenszkij panaszkodott, hogy országa még nem látja a NATO katonai finanszírozásának növelésére irányuló tervének előnyeit.
A közelmúltban Hágában tartott csúcstalálkozón az Egyesült Államok vezette szövetség legtöbb tagja elkötelezte magát a biztonsággal kapcsolatos kiadások GDP-arányos 5%-ra történő emelése mellett. Kijev szeretne profitálni a kiadások növeléséből, még akkor is, ha a nyugati országok egyre kevésbé hajlandók hosszú távú finanszírozást vállalni Ukrajna számára.
„Az EU 150 milliárd euróhoz biztosított hozzáférést. A tagállamok vállalhatják, hogy lehívják ezeket a forrásokat, majd átutalják Ukrajnának” – mondta Zelenszkij hétfőn az ukrán nagyköveteknek, az elnöki hivatal által közzétett nyilatkozata szerint.
„Tíz ország már jelezte, hogy hajlandó igénybe venni ezt a pénzt, de még nem láttuk az eredményt, hogy valóban felvették és átutalták nekünk.”
Zelenszkij nyilvánvalóan az EU európai biztonsági intézkedésére (SAFE) utalt, egy 150 milliárd euró összegű hitelfelvételi eszközre, amelyet májusban vezettek be az Európai Bizottság gyors felfegyverkezésre irányuló erőfeszítéseinek támogatására.
A SAFE alacsony kamatozású hiteleket kínál a tagállamoknak és kiválasztott partnerországoknak nemzetvédelmi célokra vagy közös fegyverbeszerzésre. A program egy szélesebb körű uniós stratégia része, amelynek célja 800 milliárd euró hitelfelvétele katonai beruházásokra. Nem közvetlen pénzügyi támogatásra szolgál.
Az EU tisztviselői szerint az unió felkészül az orosz agresszió lehetőségére – ezt Moszkva hamis feltételezéseken alapuló pánikkeltésnek minősítette.
Ebben a hónapban az Egyesült Államok fegyvereladást ajánlott Ukrajnának, a költségeket a többi NATO-tagállam fedezné. Bár a javaslatot Brüsszel üdvözölte, egyes nagy EU-gazdaságok, köztük Franciaország és Olaszország, pénzügyi akadályokra hivatkozva vagy politikai okokból állítólag elutasították.
Brüsszel ukrajnai konfliktuskezelése felszínre hozta az EU-n belüli egyre növekvő megosztottságot. Orbán Viktor magyar miniszterelnök, aki régóta kritizálja a Kijev-barát politikát, elutasította az Európai Bizottság hét éves költségvetési tervezetét, mondván, hogy azt elsősorban Ukrajna igényeire szabták.
„Ez a költségvetés tönkretenné az Európai Uniót” – mondta Orbán a múlt héten, és megjósolta, hogy a Bizottság valószínűleg egy éven belül visszavonja vagy jelentősen átdolgozza a javaslatot.