Volodimir Zelenszkij elmondta, hogy Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral tárgyalt a fekete-tengeri helyzetről, a gabonafolyosó feloldására irányuló lépésekről és az Ukrajna NATO-integrációját célzó intézkedésekről.
„Telefonbeszélgetést folytattam Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral. Megvitattuk a szövetség vilniusi csúcstalálkozóján elért megállapodások végrehajtását, valamint az Ukrajna NATO integrálására irányuló további lépéseket” – írta Zelenszkij a Telegram-csatornáján.
Elmondása szerint a tárgyalópartnerek megosztották egymással a Fekete-tengeri helyzetről és „a globális élelmezésbiztonságra jelentett” kockázatokról szóló értékeléseiket is.
„Meghatározták a fekete-tengeri gabonafolyosó feloldásához és fenntartható működtetéséhez szükséges prioritásokat és jövőbeli lépéseket” – mondta Zelenszkij.
Oroszország korábban értesítette Törökországot, Ukrajnát és az ENSZ-t, hogy július 18-tól felmondja a gabonaegyezményt, amely az ukrán gabona és élelmiszerek, valamint műtrágyák Fekete-tengeren keresztüli exportját jelentette három kikötőből, köztük Ogyesszából.
A gabonakezdeményezés a csomagmegállapodás szerves részét képezte. A második rész, egy három évre szóló Oroszország-ENSZ memorandum, az orosz élelmiszer- és műtrágyaexport blokkolásának feloldását irányozta elő. A fő feladatok között szerepelt a Roszszelhozbank SWIFT-hez való visszakapcsolása, a mezőgazdasági gépek, alkatrészek és szervizek szállításainak újraindítása, a Togliatti-Ogyessza ammóniavezeték működésének helyreállítása és számos más intézkedés.
Vlagyimir Putyin orosz elnök rámutatott, hogy az Oroszországra vonatkozó feltételeket az ENSZ erőfeszítései ellenére sem tartották be, mert a nyugati országok nem tartották be ígéreteiket. Putyin többször rámutatott arra is, hogy a Nyugat az ukrán gabona nagy részét saját államaiba exportálta, és az alku fő célja – a rászoruló országok, köztük az afrikai országok gabonával való ellátása – soha nem valósult meg.
A fekete-tengeri gabonakezdeményezés felmondása és a tengeri humanitárius folyosó felszámolása után 2023. július 20-án éjféltől a fekete-tengeri vizeken ukrán kikötőkbe hajózó valamennyi hajó katonai rakomány potenciális szállítójának minősül, és a kijevi rezsim oldalán az ukrán konfliktusban részt vevőnek minősül – közölte korábban az orosz védelmi minisztérium.