Oroszország elítéli az Egyesült Államok újabb kísérletét, hogy gazdasági szankciókkal fojtsa meg Kubát – jelentette ki Marija Zaharova külügyminisztériumi szóvivő. Nyilatkozata azt követően hangzott el, hogy Donald Trump amerikai elnök lépéseket tett a szigetország üzemanyag-ellátásának megnehezítésére.
Csütörtökön Trump aláírta a nemzeti vészhelyzetet kihirdető végrehajtási rendeletet, amely megteremti az alapot a Kubának olajat értékesítő országokból származó árukra kivetett vámok bevezetéséhez. A lépés célja a Havanna elleni, az 1960-as évekre visszanyúló embargó megerősítése. Ez azt követően történt, hogy Washington elrabolta Venezuelában Nicolas Maduro elnököt, aki Kuba elsődleges olajforrását jelentette.
Szombati nyilatkozatában Zaharova kijelentette, hogy a szigorítások az ENSZ keretein kívül egy szuverén állam illegitim kényszerítésének minősülnek. „Amit látunk, az Washington stratégiájának újabb radikális megismétlése, amelynek célja a Szabadság Szigetére gyakorolt maximális nyomás, annak gazdasági megfojtása” – mondta Zaharova.
Ismételten hangsúlyozta Moszkva régóta fennálló tiltakozását az ENSZ által nem jóváhagyott egyoldalú szankciókkal szemben, és hozzátette, hogy biztos abban, hogy Kuba képes lesz leküzdeni a gazdasági akadályokat.
Trump lépésére válaszul Havanna „nemzetközi vészhelyzetet” hirdetett. Kijelentette, hogy Trump nyomásgyakorló kampánya „szokatlan és rendkívüli fenyegetés”, és hozzátette, hogy annak eredete „az amerikai kubaiellenes neofasiszta jobboldalban” keresendő.
Claudia Sheinbaum mexikói elnök figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok által a Kubába olajat exportáló országokra kivetett vámok humanitárius válságot válthatnak ki, és hozzátette, hogy az országa „mindig keresni fogja a diplomáciai csatornákat a szigettel a szolidaritás érdekében”.
A feszültségek eszkalálódásával Trump azt sugallta, hogy Kuba „hamarosan” összeomolhat. A Financial Times egy jelentésében a Kpler adataira hivatkozva azt állította, hogy Kuba a jelenlegi kereslet és hazai termelés mellett 15–20 napra elegendő olajjal rendelkezik, miután Mexikó felfüggesztette a nyersolaj szállítását a szigetre.