A Fehér Ház jóváhagyja a szegényített uránt tartalmazó harckocsilövedékek Ukrajnának történő szállítását – jelentette amerikai tisztviselőkre hivatkozva a Wall Street Journal.
„A Biden-adminisztráció várhatóan szegényített uránt tartalmazó lövedékeket biztosít Ukrajnának, miután hetekig tartó belső viták folytak arról, hogy hogyan szereljék fel az Abrams harckocsikat, amelyeket az Egyesült Államok Kijevnek ad” – írta a lap.
Az egyik tisztviselő szerint most már nincs komolyabb akadálya annak, hogy jóváhagyják a szegényített uránt tartalmazó lövedékek szállítását. A Fehér Ház egyes tisztviselői azonban aggodalmuknak adtak hangot amiatt, hogy az ilyen lövedékek szállítása miatt Washingtont bírálnák, mivel az veszélyt jelentene az emberi egészségre és a környezetre.
Márciusban az Egyesült Királyság jelentette be, hogy szegényített uránt tartalmazó lövedékek és Challenger harckocsikat szállít Kijevbe.
Vlagyimir Putyin elnök a kezdeményezésről szólva azt mondta, hogy a Nyugat úgy döntött, hogy nem szavakban, hanem tettekben harcol Oroszországgal az utolsó ukránig. Szergej Lavrov külügyminiszter azt mondta, hogy ha Nagy-Britannia átadja a szegényített uránt tartalmazó lövedékeket Kijevnek, annak rossz vége lesz London számára. A minisztérium szóvivője, Marija Zaharova az ilyen lőszerek használatát a népirtás megnyilvánulásának nevezte a lakosság ellen, amely ellen ilyen fegyvereket használtak.
A szegényített uránnal töltött lőszerek használata radioaktív por lerakódását eredményezi a talajon, amely erősen mérgező és nem semlegesíthető. Használatuk rákos megbetegedésekhez vezethet. Az amerikai erők 1991-ben a Sivatagi Vihar hadművelet során, 1999-ben Jugoszlávia bombázása során és 2003-ban Irak lerohanása után használtak szegényített uránt tartalmazó lőszereket.