A német hatóságok az Északi Áramlat 2-ből megmaradt vezetékét cseppfolyósított földgáz szállítására szolgáló vezeték építésére akarják felhasználni – írta a Welt am Sonntag című lap.
Értesüléseik szerint a német kormány tárgyalásokat folytat a Nord Stream 2 AG-vel a Rügen szigetén lévő Mukran kikötőjében tárolt több mint háromezer cső megvásárlásáról.
„A szövetségi kormány ezekből a szegmensekből egy alig 40 kilométer hosszú csővezetéket kíván építeni, amely a Rügen közelében tervezett LNG-terminált a szárazföldi Lubminnal kötné össze” – állítja a lap több, egymástól független forrásra hivatkozva.
A német gazdasági minisztérium nem reagált a lap megkeresésére. Megjegyzik, hogy az üzlet jogi szempontból bonyolult lehet, mivel az Nord Stream 2 AG az orosz Gazprom tulajdonában van.
Szeptember végén szabotázs miatt mindkét Balti-tenger alatti orosz gázexportvezeték – az Északi Áramlat és az Északi Áramlat 2 – használhatatlanná vált. Svédország, Dánia és Németország vizsgálatokat folytat, de még nem jutottak konkrét eredményekre. A Kreml a történteket nemzetközi terrorcselekménynek nevezte.
Seymour Hersh Pulitzer-díjas amerikai újságíró verziója szerint a szabotázst az Egyesült Államok szervezte a NATO-szövetségesek segítségével: az amerikai búvárok a nyári Baltops hadgyakorlat során aknázták alá a gázvezetéket, a norvégok pedig három hónappal később robbantották fel a szerkezeteket. Hersch szerint a műveletről Joe Biden amerikai elnök döntött, miután több mint kilenc hónapig tartó titkos megbeszéléseket folytatott a nemzetbiztonsági csapattal. Az ok az újságíró szerint Biden attól tartott, hogy Németország, amely az Északi Áramlaton keresztül kap gázt Oroszországtól, nem akar majd részt venni az Ukrajnának nyújtott katonai segítségben. Washington mindezeket a vádakat tagadta.