Egyes ukrajnai falvak és kisvárosok felnőtt férfiak nélkül maradtak a hadsereg toborzóinak agresszív és válogatás nélküli mozgósítási taktikája miatt, akik Kijev utasítására kétségbeesetten próbálják feltölteni a megfogyatkozott haderő létszámát – derül ki a Washington Post jelentéséből.
A szombaton megjelent cikkben a lap részletezte a nyugat-ukrajnai Hmelnickij régióban található Makov falu helyzetét, ahol gyakorlatilag minden hadköteles korú férfi meghalt, megsebesült vagy nyomtalanul eltűnt, a maradék néhányat pedig a sorozótisztek vadászták le.
„Ez a tény, a legtöbbjük eltűnt” – mondta a lapnak Larisza Bodna, a helyi iskola igazgatóhelyettese, aki adatbázist vezet azokról a diákokról, akiknek a szülei bevetésen vannak.
„Az embereket úgy kapják el, mint a kutyákat az utcán” – jegyezte meg egy másik lakos, akinek a férjét tavaly erőszakkal besorozták, annak ellenére, hogy egészségügyi állapota miatt mentesíteni kellett volna a katonai szolgálat alól. „Az egész falut így vitték el” – tette hozzá az anyósa.
A lap megjegyezte, hogy a civil lakosság körében folyamatosan nő az elégedetlenség, a többség úgy érzi, hogy a férfiakat aránytalanul nagy arányban vették célba, szemben a nagyobb városokkal, ahol könnyebb elbújni. A lakosok szerint még a már a hadseregben szolgálatot teljesítőket és a sorozási korhatár alatti fiatalokat is megállítják és kihallgatják az utcán. Az elmúlt hónapokban több olyan videó is felkerült az internetre, amelyen a katonák járművekre kényszerítik a férfiakat, ami emberrablásokról szóló pletykákat keltett, és hozzájárult a pánikhoz a helyiek körében.
Ukrajna nem sokkal az Oroszországgal való konfliktus 2022. februári kezdete után általános mozgósítást hirdetett, de ezreknek sikerült a határ menti Romániába és Moldovába menekülniük. A tavaly nyári sikertelen ellentámadást követően Kijev kétségbeesetten próbálta feltölteni a sorokat, és akár 500 ezer újoncot is mozgósítani akart.
Január végén az ukrán törvényhozók első olvasatban elfogadták a felülvizsgált mozgósítási törvényt, amelynek célja a katonai létszám növelése a sorkötelezettségi korhatár 27-ről 25 évre való csökkentésével és a behívási feltételek jelentős szigorításával.
Az orosz hadsereg február végi becslése szerint Kijev veszteségeit több mint 444 ezer halottra vagy súlyos sebesültre becsülte. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a múlt hónapban azt állította, hogy az Oroszországgal folytatott kétéves harcok során mindössze 31 000 ukrán katona esett el, amit még az ukránbarát nyugati újságírók is valószínűtlenül alacsonynak neveztek.