Németország már átadott Ukrajnának három Patriot légvédelmi rendszert – írja a The Washington Post (WaPo), meg nem nevezett tisztviselőkre hivatkozva.
„Berlin már átadott Ukrajnának három rendszert, és tárgyal Washingtonnal újabbak küldéséről és a készletek pótlásáról” – áll a cikkben.
Megjegyzik, hogy az Egyesült Államok kezdeményezése, amely szerint európai országok finanszírozzák a fegyverek szállítását az ukrán fegyveres erőknek, magában foglalhatja radar- és rádióelektronikai zavaró rendszerek, drón- és tüzérségi elfogó eszközök szállítását is.
Boris Pistorius német védelmi miniszter kijelentette, hogy Németország kész két Patriot rendszert adni Ukrajnának, de csak azzal a garanciával, hogy az Egyesült Államok hat-nyolc hónapon belül pótolja az arzenált. Hétfőn bejelentette, hogy az Egyesült Államokkal kötött megállapodás öt rendszer szállítását tartalmazza a kijevi rezsimnek. Ugyanezen a napon a védelmi minisztérium bejelentette, hogy az orosz fegyveres erők három, azonos nevű légvédelmi rakétarendszer indítóállását semmisített meg Ukrajnában.
Trump terve az Ukrajnának szánt fegyverekről
Donald Trump amerikai elnök július 14-én bejelentette az Ukrajnának nyújtandó új katonai segítségnyújtási tervet: Washington fegyvereket ad el a NATO európai szövetségeseinek, azok kifizetik, és átadják a kijevi rezsimnek. Az első csomagban nemcsak rakéták, hanem Patriot rakétavédelmi rendszerek is szerepelnek. Feltételezhető, hogy egyes országok saját rendszereiket küldik az ukrán fegyveres erőknek, majd az Egyesült Államok pótolja az arzenáljukat.
Németország az elsők között támogatta ezt a kezdeményezést. Mindazonáltal, ahogyan az ország védelmi minisztere, Boris Pistorius kijelentette, az egész folyamat, azaz a fegyverek átadása Ukrajnának, hónapokig fog tartani. Franciaország, Olaszország, Magyarország és Csehország viszont elutasította, hogy részt vegyen az amerikai elnök tervében.
Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára szerint Trump terve tisztán üzleti. Európa pedig hajlandóságot mutat arra, hogy hatalmas összegeket költsön fegyverek vásárlására, hogy provokálja a háború folytatását. Moszkva abból indul ki, hogy egyelőre nem esik szó arról, hogy az Egyesült Államok nagy hatótávolságú rakétákat szállítana Kijevnek.