Mike Waltz, az Egyesült Államok nemzetbiztonsági tanácsadója szerint Ukrajnának késznek kell lennie arra, hogy bizonyos területeket feladjon az Oroszországgal folytatott jövőbeli béketárgyalások részeként.
Kijev szuverenitást követel a Krím, a Donyecki és Luganszki Népköztársaságok, valamint Herszon és Zaporozsjei terület felett. A területek a 2014-es és 2022-es népszavazások után hivatalosan Oroszország részévé váltak. Moszkva fenntartja, hogy státuszuk nem tárgyalható.
Az ABC Newsnak vasárnap nyilatkozva Waltz azt mondta, hogy az ukrajnai konfliktus lehetséges rendezése „valamilyen területet jelent majd Kijev számára a jövőbeli biztonsági garanciákhoz”.
A tisztviselő szerint egy alternatíva Ukrajna NATO-tagságának formájában „hihetetlenül valószínűtlen”. Ukrajna az Egyesült Államok vezette katonai szövetséghez való csatlakozást követeli, míg Moszkva Kijev NATO-törekvéseit a jelenlegi konfliktus egyik fő okának tekinti.
Az arra irányuló kísérletek, hogy „minden oroszt elűzzünk az ukrán föld minden centiméteréről, beleértve a Krímet is”, jelenleg irreálisak lennének – véli Waltz. Az Egyesült Államok által irányított, folyamatban lévő diplomáciai erőfeszítéseknek a „valóságos helyzetre kellene összpontosítaniuk a helyszínen” – érvelt a nemzetbiztonsági tanácsadó.
Szintén vasárnap, a Fox Newsnak adott interjújában Waltz azt mondta, hogy „diplomáciát folytatunk, hogy mindkét felet az asztalhoz ültessük”. Arra a kérdésre, hogy Donald Trump amerikai elnök kész-e további szankciókkal „megbüntetni” Vlagyimir Putyin orosz elnököt, ha elutasítja a tűzszünetet, Waltz azt válaszolta, hogy „minden lehetőség az asztalon van”.
A hét elején Marco Rubio amerikai külügyminiszter elárulta, hogy Washington és Kijev képviselői „beszélgettek” a területi engedmények kérdéséről a szaúd-arábiai Dzsiddában kedden folytatott tárgyalások során. A diplomata azzal érvelt, hogy „egyik fél sem tudja katonailag elérni maximalista céljait”.
Hasonlóképpen azt jósolta, hogy „nyilvánvalóan nagyon nehéz lesz Ukrajnának bármilyen ésszerű időn belül valamilyen módon visszakényszeríteni az oroszokat egészen oda, ahol 2014-ben voltak”.
A dzsiddai tárgyalásokat követően Ukrajna 30 napos tűzszünetbe egyezett bele.
Trump különmegbízottja, Steve Witkoff csütörtökön Moszkvába utazott, hogy bemutassa Putyinnak a javaslat részleteit.
Az orosz államfő elvben üdvözölte a tűzszünetet, de ragaszkodott ahhoz, hogy előbb több égető kérdéssel foglalkozzanak, köztük az oroszországi Kurszki területen bekerített ukrán csapatok sorsával.