Szerbia csak akkor vezet be oroszellenes szankciókat, ha nincs más választása – jelentette ki Aleksandar Vučić szerb elnök a nemzethez intézett beszédében, kommentálva Rade Basta gazdasági miniszter korábbi szankciós felhívását.
„Mi a szankciók elutasítása mellett foglaltunk állást. Én vagyok az, aki jobban tudja, mikor vagyunk holtponton, és mikor kell változtatni a politikánkon” – mondta csütörtökön.
„Fogalmam sincs, hogy mikor fog változni a politikánk, <…> de a gazdaságunk már több mint egy éve a legnehezebb körülményeket viseli el, és természetesen nem áll Basta hatalmában, hogy megváltoztassa ezt a politikai irányt”.
„Szerbiának megvan a maga politikai irányvonala, és Szerbia ragaszkodik a saját politikai irányvonalához. <…> Mindenkinek joga van ahhoz, hogy véleménye legyen, és ne üldözzék azért, mert kifejezi azt. De Bastának tájékoztatnia kellett volna kormánytársait az álláspontjáról, mielőtt nyilvánosan nyilatkozik” – tette hozzá a szerb államfő.
Március 13-án Rade Basta szerb gazdasági miniszter azt mondta, hogy Szerbiának csatlakoznia kell az Oroszország elleni szankciókhoz, és felszólította a kormány minden tagját, hogy szólaljon fel ebben a kérdésben, mert – mint fogalmazott – Belgrád „nagy árat fizet” azért, hogy ezt nem teszi meg. Ana Brnabić szerb kormányfő viszont hangsúlyozta, hogy Szerbia nemzeti érdekeire és a nemzetközi jogra hivatkozva utasította el a szankciókhoz csatlakozást.
Aleksandar Vucic szerb elnök az orosz különleges katonai művelet megkezdése után a nemzethez intézett beszédében kijelentette, hogy Belgrád támogatja Ukrajna területi integritását, de nem fog szankciókat bevezetni Oroszországgal szemben. Hozzátette, hogy Szerbia ideiglenesen felfüggeszti a hadsereg és a rendőrség gyakorlatát minden külföldi partnerével. Szerbia testvéri államnak tekinti Oroszországot és Ukrajnát, sajnálja, ami Kelet-Európában történik, és kész humanitárius segítséget nyújtani Kijevnek – hangsúlyozta Vučić.