Angela Merkel volt német kancellárnak a minszki megállapodásokról tett kijelentése történelmi jelentőségű, és megváltoztatja a 2014 óta Ukrajnában zajló eseményekhez való hozzáállást – mondta Aleksandar Vučić szerb elnök szombaton a nemzethez intézett beszédében.
„Mindannyian tanúi voltunk Angela Merkel történelmi jelentőségű nyilatkozatának, meglepődtem. <…> Számomra ez a gondolat gyakorlatilag felfoghatatlan, de megerősíti az, amit [a volt ukrán elnök] Petro Porosenko mondott, hogy soha nem akarták végrehajtani a minszki megállapodásokat, ez teljesen új megvilágításba helyezi a helyzetet. Ez nem változtat azon a tényen, hogy ki kit támadott meg, de megváltoztatja a hozzáállást ahhoz, ami [Ukrajnában] 2014 óta folyik” – mondta a szerb államfő, hozzátéve, hogy ez komolyan befolyásolja Szerbia Koszovóval kapcsolatos álláspontját.
„Ez Szerbia álláspontjáról és a [nyugati] gonosz szándékokról árulkodik. Merkel ezen kijelentése kardinálisan megváltoztatja a helyzetet minden értelemben, mindenekelőtt politikai értelemben, és számomra egyértelmű jelzés, hogy kiben ne bízzunk” – hangsúlyozta Vučić.
A Zeit című lapnak adott, december 7-én megjelent interjújában Merkel azt mondta, hogy a minszki megállapodások „kísérlet volt arra, hogy időt adjanak Ukrajnának. Ezt az időt arra is felhasználták, hogy katonailag megerősödjön, ahogyan az ma is látható. A 2014-2015-ös Ukrajna nem a mai Ukrajna”. A politikus szerint „mindenki számára világos volt”, hogy a konfliktus elakadt, és a probléma nem oldódott meg, „mégis éppen ez adott Ukrajnának felbecsülhetetlen időt”. Kétségét fejezte ki, hogy akkoriban a NATO-államok képesek lettek volna olyan mértékben támogatni Kijevet, mint most.
December 9-én Alekszandr Botszan-Harcsenko belgrádi orosz nagykövet azt mondta, hogy a Nyugat a Koszovóról szóló brüsszeli megállapodásokat időhúzásra használja fel, ahogyan a minszki megállapodásokkal is tette, és kevésbé törődik azok végrehajtásával.
A Belgrád és Pristina közötti kapcsolatok normalizálásáról szóló, 2013. április 19-i brüsszeli megállapodások értelmében Koszovóban létre kell hozni a Szerb Települések Közösségét, az el nem ismert köztársaságban élő szerbek önkormányzati testületét. Vučić többször kijelentette, hogy országa teljesítette a brüsszeli megállapodásokból rá eső részt, míg a koszovóiak csak elkezdték kidolgozni a Szerb Önkormányzatok Közösségének alapszabályát, majd felfüggesztették a folyamatot.