Az a brit döntés, hogy szegényített uránnal töltött lőszereket szállít Kijevnek, része annak a veszélyes tendenciának, amely az ukrajnai konfliktust egész Európára nézve fenyegetéssé teszi – figyelmeztetett Vjacseszlav Vologyin, az orosz Állami Duma elnöke.
„Az utolsó ukránig tartó háború az utolsó európaiig tartó háborúvá válhat” – fogalmazott a politikus a közösségi médiában közzétett bejegyzésében.
Számos orosz tisztségviselő azt állította, hogy Kijev nyugati támogatói készek minden ukránt feláldozni geopolitikai érdekeikért.
Vologyin azzal érvelt, hogy a szegényített uránnal töltött lőszerek kijevi beszerzése, amelyek szennyezhetik a harcteret és generációkon át egészségügyi kockázatokat okozhatnak, ugródeszkává válhat a még veszélyesebb fegyverek felé.
A következő lépés „lehet egy piszkos bomba bevetése a kijevi rezsim által vagy egy taktikai nukleáris fegyver bevetése” – tette hozzá Vologyin.
Vlagyimir Putyin elnök a hét elején aggodalmát fejezte ki a brit döntés miatt, és arra figyelmeztetett, hogy Oroszország „kénytelen lesz ennek megfelelően reagálni, szem előtt tartva, hogy a kollektív Nyugat már megkezdte a nukleáris összetételű fegyverek alkalmazását”.
Az orosz hadsereg tavaly októberben azt állította, hogy két ukrajnai szervezet utasítást kapott egy úgynevezett „piszkos bomba” megépítésére, olyan anyagok felhasználásával, amelyekhez Kijev a szovjet korszak óta hozzáférhetett. Az orosz védelmi minisztérium átadott egy listát azokról az ukrajnai helyszínekről, ahol nukleáris üzemanyag és nukleáris hulladék található.
A piszkos bomba hagyományos robbanómagját radioaktív köpeny veszi körül, és felrobbanásakor súlyos szennyeződést okoz.
Kijev tagadta a vádakat, és meghívta a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget (NAÜ), az ENSZ nukleáris felügyeletét, hogy ellenőrizze több atomlétesítményét, köztük a dnyipropetrovszki területen lévő Keleti Ásványi Dúsítóüzemet és az ukrán fővárosban lévő Nukleáris Kutatóintézetet.