Az orosz békefenntartó erők együttműködnek a hegyi-karabahi konfliktus minden érintettjével – közölte szerdán Vlagyimir Putyin elnök. Megjegyzései nem sokkal azután hangzottak el, hogy Azerbajdzsán és a szakadár régió tisztviselői tűzszünetet kötöttek.
Putyin a Vang Ji kínai külügyminiszterrel folytatott megbeszélésén hangsúlyozta, hogy az orosz
„békefenntartók nagyon aktívan együttműködnek a konfliktusban érintett valamennyi féllel. Mindent megtesznek a civilek védelmében”.
Az orosz elnök reményét fejezte ki továbbá, hogy a Moszkva, Jereván, Baku és a hegyi-karabahi hatóságok részvételével zajló párbeszéd de-eszkalációhoz és a válság békés rendezéséhez vezet. Putyin hozzátette, hogy jelenleg több mint 2000 civilt, köztük több mint 1000 gyermeket szállásolnak el a térségben állomásozó orosz békefenntartók által használt fő bázison.
A megjegyzések azután hangzottak el, hogy Azerbajdzsán kedden terrorellenes műveletet indított Hegyi-Karabahban, azzal vádolva Örményországot, hogy ott csapatokat vonultat fel. Jereván tagadta a vádakat.
Egy nap heves harcok után a hegyi-karabahi és az azerbajdzsáni tisztviselők bejelentették, hogy orosz közvetítéssel tűzszünetet kötöttek. A megállapodás értelmében a vitatott régió hatóságai vállalták, hogy leteszik a fegyvert. A katonai felszereléseket a térségből kivonják és leszerelik, az orosz békefenntartók által koordinált folyamat során – tették hozzá.
Hegyi-Karabah a szovjet korszak utolsó napjai óta feszültségek tárgya, amikor a többségében örmény etnikumú régiót megpróbálták elcsatolni Azerbajdzsántól. Az ellentét komoly háborúvá fajult, amely 1994-ben tűzszünettel ért véget. Hegyi-Karabahot azonban azóta is szórványos harcok sújtják, a legjelentősebb fellángolás 2020-ban volt, amikor Baku átvette a régió területének jelentős részét. Az orosz közvetítésű tűzszünet vetett véget az ellenségeskedéseknek.