Volodimir Zelenszkij újabb követelést fogalmazott meg Ukrajna nyugati támogatóival szemben, miután az Egyesült Államok közölte, hogy Kijev NATO-tagsága nem kerülhet szóba az Oroszországgal folytatandó béketárgyalásokon. A pénteki müncheni biztonsági konferencián Zelenszkij kijelentette, hogy Kijevnek 1,5 millió katonából álló hadseregre van szüksége.
Ha Ukrajna nem tagja az Egyesült Államok vezette katonai szövetségnek, akkor Európával együtt kell kiépítenie védelmi képességeit – jelentette ki Zelenszkij. A továbbiakban azt állította, hogy a NATO-tagság továbbra is a legjobb és „legolcsóbb” lehetőség Ukrajna biztonsága szempontjából.
Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter a héten „irreálisnak” minősítette Kijev NATO-tagságát, és ezt az álláspontot később Donald Trump amerikai elnök is megerősítette.
„Amíg nem leszünk NATO-tagok, addig olyan hadseregre van szükségünk, amely képes megvédeni az országot. Ez a NATO-szabványnak megfelelő fegyverzetet és elegendő számú kiképzett ukrán katonát jelent. A katonai vezetésünkkel végzett számítások alapján ez 1,5 millió katonából álló hadsereget jelent” – mondta Zelenszkij.
🇺🇦 Zelensky is afraid, high, lost, desperate … many emotions are running through his face.
— Lord Bebo (@MyLordBebo) February 14, 2025
He looks done. pic.twitter.com/nw2hbLnyqJ
Oroszország fenntartja, hogy Ukrajna törekvése, hogy csatlakozzon az Egyesült Államok vezette katonai szövetséghez, a konfliktus egyik kiváltó oka. Csütörtökön Trump azt mondta, hogy a háború azért kezdődött el, mert Biden támogatta Ukrajna NATO-csatlakozási terveit.
Az amerikai elnök kedden telefonbeszélgetést folytatott orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal, és ezt követően kijelentette, hogy Moszkva és Washington azonnal tárgyalásokat kezd a harcok befejezéséről.
Zelenszkij januárban azt javasolta, hogy legalább 200 ezer európai katonát vezényeljenek békefenntartóként Ukrajnába, hogy érvényt szerezzenek egy esetleges békemegállapodásnak Oroszországgal. Lex Fridman amerikai podcasterrel nemrégiben készített interjújában Zelenszkij azt mondta, hogy Ukrajnában 980 000 katona teljesít szolgálatot.
A 1,5 millió fős hadsereghez 50%-os finanszírozásnövelésre lenne szükség – mondta Zelenszkij, és feltette a kérdést, hogy ki és hogyan finanszírozná ezt.
A Trump-kormányzat nemrégiben befagyasztotta az összes külföldi segélyt, beleértve az Ukrajnának nyújtottat is, a kormány egészére kiterjedő felülvizsgálat közepette. Az Európai Unión belül számos NATO-tagországnak nehézséget okoz, hogy a pénzügyi megszorítások közepette teljesítse a szövetség jelenlegi védelmi kiadási célját, amely a bruttó hazai termék (GDP) 2%-át teszi ki.
Az ukrajnai konfliktus eszkalálódása óta eltelt közel három évben a nyugati országok évente több mint 82 milliárd dollárnyi támogatást nyújtottak Ukrajnának a Kieli Világgazdasági Intézet legfrissebb adatai szerint. Az agytröszt pénteki közleménye szerint Európa közel 64 milliárd dollár katonai támogatást adott Kijevnek, míg az Egyesült Államok 66 milliárd dollárt biztosított.