Európa nem maradhat az USA „állandó biztonsági vazallusa” – mondta J.D. Vance alelnök, hangsúlyozva, hogy ez a megállapodás egyik fél számára sem előnyös.
Vance megjegyzései egy olyan időszakban hangzottak el, amikor az Egyesült Államok és Európa között számos kérdésben, többek között az ukrajnai konfliktus miatt geopolitikai feszültségek vannak, miközben Donald Trump amerikai elnök kormánya azt követeli, hogy a többi NATO-tag drasztikusan növelje védelmi kiadásait.
Az UnHerdnek adott hétfői interjújában Vance csalódottságának adott hangot Európa biztonsággal kapcsolatos megközelítése miatt, azzal érvelve, hogy a téma régóta vakfolt a régió számára. „A valóság az – nyers kimondani, de igaz is -, hogy Európa teljes biztonsági infrastruktúráját egész életemben az Amerikai Egyesült Államok támogatta”.
Jelenleg – folytatta – csak három európai nemzet – az Egyesült Királyság, Franciaország és Lengyelország – rendelkezik önfenntartó hadsereggel. „Bizonyos értelemben ők a kivételek, amelyek igazolják a szabályt, hogy az európai vezetők radikálisan alul fektettek be a biztonságba, és ezen változtatni kell”.
Természetesen elismerem, hogy nem áll Európa és Amerika érdekében, hogy Európa az Egyesült Államok állandó biztonsági vazallusa legyen.
A Trump-kormányzat Trump első hivatali ideje óta arra ösztönzi az európai nemzeteket, hogy többet fektessenek be a hadseregükbe, azzal érvelve, hogy az USA viseli a fő terhet. A NATO-tagok 2014-ben vállalták, hogy a GDP 2%-ára növelik védelmi kiadásaikat, bár egyesek még mindig küzdenek ennek eléréséért.
Februárban Trump azt javasolta, hogy a NATO-tagok fontolják meg, hogy akár a GDP 5%-át is költsék a védelemre, később pedig arra figyelmeztetett, hogy „ha nem fizetnek, nem fogom megvédeni őket”.
Mark Rutte NATO-főtitkár egyetértett azzal, hogy Trump jogosan követeli az európai tagoktól a védelmi kiadások növelését az Oroszországgal fennálló feszültségek közepette.
Számos nyugati tisztségviselő spekulált arra, hogy Oroszország néhány éven belül megtámadhatja az európai NATO-tagokat. Moszkva „képtelenségként” utasította vissza az állítást, mondván, hogy nem áll érdekében ilyesmi.