Az Európai Unió az Egyesült Államokkal kötött, a vámokat 30%-ról 15%-ra csökkentő megállapodás keretében beleegyezett abba, hogy lemond az orosz olajról és gázról, és azokat amerikai üzemanyaggal helyettesíti – jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az amerikai elnökkel, Donald Trumppal Skóciában folytatott tárgyalások után. Sajtótájékoztatóját az Európai Bizottság sajtószolgálata közvetítette az X-en.
„Az orosz olajat és gázt jelentős mennyiségű amerikai olajjal és nukleáris üzemanyaggal fogjuk helyettesíteni” – jelentette ki.
Szerinte az EU-ba még mindig „túl sok” orosz szénhidrogén kerül, és Európa teljesen ki akarja zárni ezeket a szállításokat. Ezért megállapodás született arról, hogy három év alatt 750 milliárd dollár értékben vásárolnak cseppfolyósított földgázt és üzemanyagot az Egyesült Államoktól. Az EB elnöke kijelentette, hogy az unió 2027-ig szándékozik lemondani az orosz üzemanyagokról.
Idén januárban Vlagyimir Putyin elnök sajtótitkára, Dmitrij Peszkov azt mondta, hogy az Egyesült Államok a „haszonélvezője” az EU orosz üzemanyagoktól való elfordulásának, mivel így drágábban szállíthatja Európába szénhidrogénjeit.
Az egyezség összességében számos ágazatot érint, köztük az autóipart, a félvezetőipart és a gyógyszeripart – ezekre az árukra, amelyeket az EU szállít az Egyesült Államoknak, 15%-os alapvám lesz érvényes, ami „a legjobb, amit el lehetett érni” – jegyezte meg. Egyes termékek, köztük a repülőgépek és alkatrészeik után nulla lesz az adókulcs. Néhány termék, köztük az alkohol után még nem állapodtak meg a vámtarifáról.
Trump azt is elmondta, hogy az EU beleegyezett abba, hogy 600 milliárd dollárt fektet be az amerikai gazdaságba, és „hatalmas mennyiségű” katonai felszerelést vásárol.
Augusztus 1-jén lejár a határidő, amelyre Trump elhalasztotta az áprilisban bejelentett, más országokra vonatkozó tükörvámok bevezetését. Egyes államokkal az USA már megállapodott a fenyegető vámok csökkentéséről vagy nullázásáról – például korábban megállapodások születtek Nagy-Britanniával és Japánnal. Más országokkal a tárgyalások folytatódnak.