Az EU-nak valódi alternatívát kell kínálnia Kína gazdasági projektjeivel szemben a globális dél országai számára – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szombaton.
Az EU-nak és a hasonlóan gondolkodó nemzeteknek ki kell használniuk a „lehetőség ablakát”, mivel „a globális dél számos országa alternatív finanszírozási lehetőségeket keres” – mondta a japán Hirosimában tartott G7-csúcstalálkozón.
Von der Leyen azt állította, hogy a kínai Övezet és Út kezdeményezés – egy tíz évvel ezelőtt bemutatott globális infrastrukturális beruházási stratégia – veszített vonzerejéből, mert sok országnak „rossz tapasztalatai voltak Kínával”.
„Kínai kölcsönöket vettek fel, és adósságválságba kerültek” – jelentette ki az uniós tisztviselő, hozzátéve, hogy az európai blokknak és a G7-nek kell betöltenie az űrt.
„Jobb ajánlatot akarunk letenni az asztalra. Ha versenyben vagyunk, akkor versenyben vagyunk” – mondta von der Leyen. Hozzátette, hogy az EU a Global Gateway beruházási programja keretében 90 „zászlóshajó-projektet” indít különböző kontinenseken.
Von der Leyen szavai a G7-országok közös nyilatkozatának elfogadásakor hangzottak el, amelyben Pekinget gazdasági kényszerítéssel és technológiai lopással vádolták.
Kína viszont többször is azzal vádolta a G7-ek tagjait, hogy visszaélnek a kereskedelmi szabályozásokkal, hogy másokra kényszerítsék akaratukat.
Peking azt is tagadta, hogy az Övezet és Út projekt más nemzeteknek ártana.
„Az úgynevezett kínai adósságcsapda az USA és néhány más nyugati ország által kitalált hazugság” – mondta tavaly Vang Venbin kínai külügyminisztériumi szóvivő.