Az Egyesült Államok meghívott ukrán pilótákat az arizonai Tucsonban található katonai bázisra, hogy megállapítsák, mennyi időbe telik majd kiképezni őket nyugati vadászgépek, köztük F-16-osok vezetésére – mondták meg nem nevezett tisztviselők az NBC-nek.
Ukrajnából eddig két pilóta érkezett amerikai földre, és valószínűleg hamarosan továbbiak is csatlakoznak hozzájuk – jelentette a műsorszolgáltató szombaton. Forrásai szerint az amerikai hatóságok azt tervezik, hogy ebben a hónapban akár tíz ukrán pilótát is az országba hoznak.
A pilóták szimulátorokon dolgoznak, és nem tervezik, hogy valódi repülőgépekkel repüljenek – jegyezték meg a tisztviselők.
A programnak két célja van: az ukránok képességeinek fejlesztése, valamint annak felmérése, hogy mennyi időbe telik majd kiképezni őket az F-16-osok és más nyugati gyártmányú harci gépek hatékony üzemeltetésére – tették hozzá.
„A program célja, hogy felmérjük a pilótaképességeiket, hogy jobb tanácsokat adhassunk nekik, hogyan használhatják fel az általunk adott és a rendelkezésükre álló képességeket” – magyarázta egy Biden-kormányzati tisztviselő.
Ez az első alkalom, hogy ukrán pilóták, akiket szovjet tervezésű, a nyugatiaktól jelentősen eltérő repülőgépek vezetésére képeztek ki, részt vesznek egy ilyen programban az Egyesült Államokban – mutatott rá az NBC.
A műsorszolgáltatónak nyilatkozó tisztviselők hangsúlyozták, hogy a fejlemény nem jelenti azt, hogy változott volna Washington álláspontja az F-16-osok Kijevnek történő szállításáról a Moszkvával fennálló konfliktus közepette.
„Egyelőre kizárom” – mondta Joe Biden amerikai elnök a múlt héten, amikor arról kérdezték, hogy esetleg amerikai vadászgépekkel fegyverzik fel Ukrajnát. Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek „most nincs szüksége F-16-osokra. Nincs olyan alap, amely alapján a hadseregünk szerint most indokolt lenne F-16-osokat biztosítani” – mondta Biden korábban az ABC-nek.
Kijev az elmúlt hónapokban felerősítette a NATO-hoz intézett felhívásait, hogy szállítson neki vadászrepülőgépeket – különösen F-16-osokat -, miután az uniós országok, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság is ígéretet tett arra, hogy több tucat Leopard 2, M1 Abrams és Challenger 2 harckocsit biztosítanak számára.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint a vadászgépek Kijevbe történő szállításáról szóló tárgyalások ismét hangsúlyozzák a nyugati országok növekvő szerepvállalását az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktusban. Megismételte Moszkva álláspontját, miszerint az ilyen akciók csak a harcok eszkalálódását és elhúzódását szolgálják, és további vérontáshoz vezetnének, miközben nem változtatnák meg Oroszország katonai műveletének végső kimenetelét.