A Donyeck megyében talált tömegsírokban olyan holttesteket találtak, amelyekből kivették a belső szerveket. Az információkat megerősítették az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) ukrajnai megfigyelői.
A Kijev és a felkelők által elért tűzszünet megkötése óta eltelt hetek során az ország keleti részén ott, ahol a hadsereg és a Nemzeti Gárda alegységeinek voltak állásai, több tömegsírt találtak. A sírokban női és férfi holttestek voltak, meztelenül és ruházatban, megkötött kézzel és golyó lőtte sebekkel. A holttestek egyszerűen egy rakásba voltak összerakva és vékony földréteggel behányva. Pillanatnyilag kb. 400 ilyen holttestről vannak értesülések.
Amikor a Donyecki és a Luhanszki Köztársasági hatóságok hozzáláttak a holttestek exhumálásához, olyan holttesteket találtak, amelyekből hiányoztak a belső szervek.
Az EBESZ emberkereskedelem-ellenes különképviselője, Madina Dzsarbuszinova az ukrán televízió adásában megerősítette ezeket az információkat és kijelentette, hogy beható vizsgálatot követel az ügyben nemzetközi szakértők részvételével. A tekintélyes nemzetközi szervezet képviselői nem tartják kizártnak „fekete transzplantológusok” tevékenységét Ukrajnában.
A mostani már nem az első olyan botrány Ukrajnában, amelyik szervkereskedéssel kapcsolatos. Nyáron, amikor javában folyt a büntetőakció, az ország keleti részén elesett ukrán katonák újratemetése során kiderült, hogy némely holttestekből hiányoznak a belső szervek. Később az internetben hozzáférhetővé vált a Julija Timosenko ukrán politikus ügyvédje, Szerhij Vlaszenko és Olga Wieber német orvos levelezése. Újonc katonák szerveinek német klinikáknak való eladásáról volt szó. Konkrét megrendelés is volt: 17 szív, 50 vese, 5 tüdő. Valamint kérés, hogy a szerveket ne halottaktól, hanem még élő emberektől vegyék el, mert máskülönben „az áru nem megfelelő minőségű”.
Ukrajnán akkoriban a felháborodás hulláma söpört végig. Kijev tagadta, hogy ilyesmi egyáltalán lehetséges volna a fronton, de azzal nyugtatta meg a közvéleményt, hogy vizsgálatot folytatnak az ügyben – mutat rá Vlagyimir Bruter politológus.
A kezdet kezdetétől, amikor még csak megjelentek ezek a jelek, a társadalom követelte, hogy alakítsanak külön bizottságot az ukrán védelmi minisztérium mellett. Eleinte az ügyet az országon belül kívánták kinyomozni. De tekintettel a politikai helyzetre, ez nem történt meg.
Nemcsak a megtalált holttestek bizonyítják azt, hogy Ukrajna keleti részén a szervkereskedés feketepiaca teljes gőzzel üzemelt. Nem volt ritka eset, hogy a felkelők a harcok során tábori kórházakat zsákmányoltak sebészeti eszköztárral és különleges orvosi eszközökkel.