Donald Trump azzal vádolta Joe Biden amerikai elnök kormányát, hogy a náci titkosrendőrség szintjére süllyedt, hogy megakadályozza az idei választások megnyerését.
„Ezek az emberek egy Gestapo-kormányzatot vezetnek” – mondta a volt amerikai államfő republikánus adományozóknak egy szombati floridai rendezvényen a több országos hírügynökséggel megosztott hangfelvétel szerint.
„És ez az egyetlen dolog, amijük van. És szerintük ez az egyetlen módja annak, hogy nyerjenek”.
Trump jelenleg négy büntetőeljárás előtt áll, köztük egy New Yorkban folyamatban lévő perrel, amely a Stormy Daniels pornósztárnak történt „hallgatási pénz” állítólagos kifizetések miatt folyik. A New York-i ügyön kívül a volt elnök és a republikánusok várható jelöltje két szövetségi üggyel néz szembe, amelyek a 2021. január 6-i, Capitol Hillen történt állítólagos felbujtására, valamint a titkos dokumentumok állítólagos helytelen kezelésére vonatkoznak. Emellett Georgia államban zsarolással kapcsolatos vádakkal is szembe kell néznie, amiért állítólag arra törekedett, hogy 2020-ban megkérdőjelezze Biden választási győzelmét az államban.
Trump mind a négy ügyet ugyanannak a demokraták által szervezett összeesküvésnek a részeként festette le, amelynek célja, hogy őt kivonják az elnöki székért folytatott versenyből. A New York-i per csaknem három hétre gyakorlatilag leállította Trump kampányát, arra kényszerítve a republikánust, hogy lemondjon szokásos gyűléseit.
„De ez nem zavar engem” – folytatta Trump. „Ha az ember túl sokat aggódik, hajlamos megfulladni. És bizonyos értelemben engem nem érdekel. Csak tudod, az élet az élet”.
Trump azonban felszólalt Jack Smith kormányzati ügyész ellen, aki az ellene folyó két szövetségi ügyet felügyeli. Smith – mondta Trump – „kívül és belül egyaránt csúnya”, „zavart” és „gonosz gengszter”.
A szombati nem az első alkalom volt, hogy Trump a 20. század zsarnokaihoz hasonlította Bident. Az év elején a texasi CPAC konferencián tartott beszédében elítélte a „sztálinista kirakatpereket, amelyeket Joe Biden parancsára folytatnak”, egy tavalyi kampánybeszédben pedig „korrupt harmadik világbeli diktátornak” nevezte Bident.
Másrészt Trump azt mondta, hogy megválasztása esetén egy napra „diktátor” lenne, és végrehajtási rendeletekkel újraindítaná az amerikai fosszilis tüzelőanyag-kitermelést, valamint kitoloncolná az illegális bevándorlók millióit.
A New York Times szerint Trump beszédét egy tájékoztató követte, amelyen vezető kampánytanácsadói bemutatták Pennsylvania, Michigan, Wisconsin, Minnesota és Virginia államokat, mint a novemberi választás kulcsfontosságú csatatereit.
Megjegyezték, hogy annak ellenére, hogy kampánya kevesebbet költ, mint Bidené, Trump jelenleg a legtöbb közvélemény-kutatásban vezet a demokrata előtt. A CNN múlt héten közzétett felmérése szerint 49-43 százalékkal vezet Biden előtt, tízből hat megkérdezett nem helyesli Biden elnöki teljesítményét.