Chris Christie, New Jersey volt kormányzója és a republikánus elnökjelölt-aspiráns elítélte az „elszigetelődést”, és arra sürgette az amerikaiakat, hogy duplán támogassák az ukrajnai háborús erőfeszítéseket, és azt egy „jól megtérülő befektetésnek” nevezte.
A washingtoni Hudson Intézetben szerdán tartott beszédében Christie azzal érvelt, hogy ő az egyetlen „komoly” republikánus elnökjelölt, aki erkölcsi tisztánlátást mutat a világ felé, és gyakran dicsérte a demencia tüneteit egyre gyakrabban produkáló Joe Biden amerikai elnököt, miközben a Republikánusok esélyesét, Donald Trumpot pedig bírálta.
„Ukrajnai stratégiánkat az az elvi elkötelezettség vezérli, hogy támogatjuk a hazájukért harcoló és meghaló ukránokat” – mondta Christie egy alkalommal.
Hozzátette, hogy ő „több fegyvert biztosított volna, és hamarabb”, mint Biden, és nem próbálta volna meg zsarolni Kijevet, hogy „mocskot” szerezzen Bidenről, ahogy ő – és a demokraták – állítása szerint Trump tette.
Christie rámutatott, hogy járt Kijevben, és találkozott Volodimir Zelenszkij elnökkel, aki elmondta neki, hogy „amerikai segítség nélkül Ukrajna most Oroszország által megszállt terület lenne”. Zelenszkij azt is mondta, hogy Ukrajnának nincs szüksége amerikai katonákra, csak fegyverekre, hogy saját maga nyerje meg a háborút – tette hozzá Christie.
„Ezt megtettük, de egy év katonai költségvetésének kevesebb mint 4 százalékából. És ezzel az ukrán hadsereg egy csepp amerikai vér nélkül az orosz katonai képességek 50%-át leépítette. Nekem úgy tűnik, hogy ez elég jó megtérülése a befektetésünknek, és ezt kéne megdupláznunk” – zárta a volt kormányzó.
Ez szinte szóról szóra pontosan ugyanaz az érvelés volt, mint amit Richard Blumenthal Connecticut demokrata párti szenátora szeptember elején mondott, miután Kijevben járt.
„Nemzetünk katonai költségvetésének kevesebb mint 3%-áért lehetővé tettük, hogy Ukrajna felére csökkentse Oroszország katonai erejét” – írta Blumenthal egy akkori véleménycikkében. Ő is megjegyezte, hogy Zelenszkij nem amerikai csapatokat akar vagy kér, hanem „a győzelemhez szükséges eszközöket”.
Az Egyesült Államok több mint 44 milliárd dollár közvetlen katonai támogatást nyújtott Ukrajnának, Biden hivatalba lépése óta pedig összesen több mint 110 milliárd dollárt, beleértve az ukrán kormány alkalmazottainak fizetésére szánt támogatást is.
Szembesülve azzal, hogy egyes republikánus törvényhozók egyre jobban ellenzik az ukrajnai konfliktusra fordított kiadások folytatását, a Fehér Ház nemrégiben megváltoztatta „üzeneteit”, és azt az amerikai védelmi ipar ösztönzéseként tüntette fel. Az állítólagos gazdasági előnyök azonban még nem realizálódtak.
Christie 2010 és 2018 között New Jersey kormányzója volt, 2012-ben és 2016-ban pedig sikertelenül indult az elnökjelöltéségért. Jelenleg országos szinten 2 százalékon áll a republikánus elnökjelölti előválasztásokon, Ron DeSantis floridai kormányzó, Nikki Haley volt dél-karolinai kormányzó és Vivek Ramaswamy mögött. Trump közel 60 százalékon áll.