Donald Trump amerikai elnök 50%-os vámot javasolt az egész Európai Unióra, az unióval szembeni évi 250 milliárd dolláros kereskedelmi deficitre hivatkozva. Azt javasolta, hogy az új vámtételt június 1-jén kezdjék alkalmazni.
Trump pénteken a Truth Social fiókjában írt levelében azt közölte, hogy az EU eredetileg „elsősorban azért jött létre, hogy kihasználja az Egyesült Államokat a kereskedelemben”, és kijelentette, hogy a blokkal „nagyon nehéz volt üzletelni”.
Azt állította továbbá, hogy az EU gazdaságpolitikája, az adók, a szabályozások és az „amerikai vállalatokkal szembeni tisztességtelen és indokolatlan perek miatt évente több mint 250 millió dollár kereskedelmi deficit alakult ki az EU-val szemben”, amit „teljesen elfogadhatatlannak” nevezett.
„A velük folytatott megbeszéléseink nem vezetnek sehová! Ezért egyenesen 50 százalékos vámot javaslok az Európai Unióra, 2025. június 1-jével kezdődően„ – jelentette be Trump, hozzátéve, hogy ”az Egyesült Államokban épített vagy gyártott” termékekre nem lesz vám.
Áprilisban Trump átfogó, 20%-os vámot vetett ki minden uniós árura, valamint 25%-os vámot az összes autóimportra és fémre. Később azonban 90 napra felfüggesztette a 20%-os vámot, és csak 10%-os alapvámot tartott fenn.
A múlt héten az amerikai elnök kijelentette, hogy az EU nagyon nehéznek bizonyult a kereskedelmi gyakorlatot illetően, és azt állította, hogy az unió „sok szempontból gonoszabb, mint Kína”.
„Nagyon tisztességtelenül bántak velünk” – mondta Trump. „Ők 13 millió autót adnak el nekünk, mi egyet sem adunk el nekik. Ők eladják nekünk a mezőgazdasági termékeiket; mi gyakorlatilag semmit sem adunk el nekik„ – állította, és megfogadta, hogy Washington »kiegyenlíti« a helyzetet, és hogy ”Európának egy kicsit többet kell majd fizetnie….”. Amerika pedig sokkal kevesebbet fog fizetni”.
A pénteki bejelentésre azért került sor, mert Trump januárban történt hivatalba lépése óta jelentősen átalakította Washington vámpolitikáját, azt állítva, hogy az egész világ állítólag kihasználta az Egyesült Államokat.
Április 2-án, amelyet „felszabadulás napjának” nevezett el, Trump jelentős kereskedelmi egyensúlytalanságokra hivatkozva 10%-os alapvámot vetett ki az országba importált összes árura, valamint további pótdíjakat vetett ki olyan országokra, mint Kína, Mexikó és Kanada.
Röviddel a lépés után azt javasolta, hogy az USA később az összes amerikai kereskedelmi partnerrel egyéni megállapodásokról fog tárgyalni. A hónap elején azonban bejelentette, hogy Washington egyoldalúan fogja meghatározni a feltételeket. Kifejtette, hogy „nem lehet megfelelni a minket keresők számának”, azt állítva, hogy az Egyesült Államok mintegy 150 országtól kapott megkeresést a megállapodásra.
A Fehér Ház egyelőre nem hozta nyilvánosságra ezeknek az üzleteknek a feltételeit vagy a pontos árakat, amelyeket alkalmaznának.