Pénteken olyan törvénymódosítást fogadott el az orosz parlament , amely a filmek után a zenei alkotások, a könyvek és a számítógépes programok közzétételét is tiltja az interneten.
Az orosz törvényhozás döntése alapján 2015. május elsejétől nem lehet illegálisan az internetre feltölteni és terjeszteni a mozi- és televíziós filmeken kívül zenei alkotásokat és könyveket sem.
Az eredeti kalózkodás elleni törvény tavaly augusztus óta él, a felhasználók pedig kapnak egy fél év haladékot, hogy a többi engedély nélkül fent lévő tartalmat is letöröljék.
A módosított jogszabály lehetőséget ad a zenei és irodalmi művek szerzői jogaival rendelkezőknek, hogy a bírósági eljárás vége előtt rendezzék vitáikat az illegális feltöltőkkel. Létrehoznának egy örökös feketelistát is. Erre azok az internetes oldalak kerülnek fel, amelyeknek a működtetői rendszeresen megsértik a szabályokat. Ezeket a weboldalakat végleg be lehetne tiltani, amennyiben legalább két bírósági ítélet is születik velük szemben a szerzői jog megsértése miatt.
Leonyid Agronov, az orosz Nemzeti Zeneipari Szövetség vezérigazgatója örömmel fogadta a duma döntését, amelyre a nyár óta kellett várni. Azt reméli, el fognak tűnni az internetről a legnagyobb kalózoldalak, amelyek törvénytelenül teszik közzé a zenei műveket.
Agronov közlése szerint Oroszországban mintegy 20 nagy zenei kalózoldal működik, amely ennek a törvényellenes tevékenységnek a 90 százalékát fedi le. Különböző közösségi oldalakról és úgynevezett torrent és más illegális letöltést felkínáló oldalakról van szó.
Az igazgató szerint ezek az oldalak fennmaradhatnak, ha reklámbevételből tovább tudják működtetni a honlapjukat, illetve ha legálisan teszik hozzáférhetővé a tartalmakat