A brit hajók több napot töltöttek egy feltételezett orosz lopakodó tengeralattjáró felkutatásával, mielőtt arra a következtetésre jutottak, hogy a gyanús hangjelzés valójában egy fingó bálnához tartozhatott – mondta a The Sun című napilapnak a Királyi Haditengerészet egyik forrása.
A brit bulvárlap szerint két rejtélyes hangot észleltek Skócia északnyugati partjainál, Applecross és a Raasay-sziget között. Mivel meg voltak győződve arról, hogy azokat ember okozta, a Királyi Haditengerészet mélytengeri vadászatra indult.
„Elemeztük a hangokat, és most már úgy gondoljuk, hogy tengeri emlős volt. Egy bálna” – mondta egy névtelenül nyilatkozó haditengerészeti tisztviselő a The Sunnak, hozzátéve, hogy a bálna akkoriban gázolhatott.
„Nagyon komolyan vesszük az ügyet” – mondta egy másik királyi haditengerészeti forrás. „A legrosszabbat kell feltételeznünk.”
Az első jelet észak felé, a nyílt tenger felé haladva észlelték. A másodikat „napokkal később” hallották dél felé haladva, mielőtt megfordult és ismét távozott.
A haditengerészet azt feltételezte, hogy az orosz hadsereg Mélytengeri Kutatási Főigazgatósága (GUGI) megpróbálhatott érzékelőket telepíteni, hogy megszerezzék a Királyi Haditengerészet tengeralattjáróinak, például a Vanguard-osztályú rakétahordozóknak és az Astute-osztályú támadóhajóknak az akusztikus jeleit.
A brit tengeralattjáró-flotta tényleges elhelyezkedése állítólag szigorúan őrzött titok. A New York Post szerint a gyanús lapos hangokat „körülbelül 100 mérföldre” (160 kilométerre) észlelték a tengeralattjárók állomáshelyétől.
Az amerikai lap az incidenst „Vadászat a Vörös Fingtóberre” néven gúnyolta ki, ami egy szójáték a lopakodó szovjet tengeralattjáróról szóló 1990-es film címére.
A ballisztikus rakétás tengeralattjárókat egy ország nukleáris elrettentő erejének kulcsfontosságú elemének tekintik, amely biztosítja, hogy atomarzenálját ne lehessen egy meglepetésszerű első csapással megsemmisíteni. A hónap elején a francia haditengerészet szigorúan megtiltotta egy fitnesz-követő alkalmazás használatát az atom-tengeralattjáró bázisán, attól tartva, hogy a Strava online bejegyzései felfedhetik a hajók járőrözési ütemtervét.
A NATO és Oroszország közötti feszültségek, amelyeket az ukrajnai konfliktus súlyosbított, arra késztették a nyugati haditengerészeteket, hogy néha a saját árnyékukat követik. Egy 2019-ben Norvégia északi partjainál észlelt beluga bálnát „orosz kémnek” neveztek, és a norvég haditengerészet évekig követte. A „Hvaldimir” becenévre hallgató bálnát tavaly augusztusban találták holtan, feltehetően természetes okokból pusztult el.