A Pentagon Donald Trump elnöksége idején kidolgozott egy koncepcionális tervet az Irán elleni háborúra – jelentette a The Intercept költségvetési dokumentumokra hivatkozva. A dokumentum egyike annak a jeleknek, amely Washington Teheránnal szemben tanúsított fokozott fellépésére utal – állította az outlet.
A „Support Sentry” kódnevű készenléti tervet a 2019-es költségvetési évben finanszírozták.
Tekintettel arra, hogy a Pentagon forrásai nem korlátlanok, az a tény, hogy erőfeszítéseket tettek egy ilyen dokumentum elkészítésére, azt jelenti, hogy az amerikai katonai tervezők elég jelentősnek tartják az Iránnal való összecsapás kockázatát – vetette fel a The Intercept.
A lehetséges eszkaláció másik jele az volt, hogy a Pentagon felelősségi struktúrájában Izraelt az Európai Parancsnokságtól (EUCOM) a Központi Parancsnoksághoz (CENTCOM) rendelték át – áll a cikkben. A Trump által mindössze négy nappal Joe Biden elnök beiktatása előtt végrehajtott átcsoportosítás az Izrael és az arab államok közötti közeledésre épített, az úgynevezett arab egyezmények keretében létrejött közeledésre.
Izraelt korábban az európai parancsnokság alatt tartották, hogy elkerüljék a feszültségek szítását olyan országokkal, mint Szaúd-Arábia.
A Biden-kormányzat alatt a Pentagon egy sor közös katonai manővert hajtott végre Izraellel. A januári Juniper Oak gyakorlatot az izraeli vezetés nyíltan az Iránnal vívott háború szimulációjaként reklámozta. Az Intercept felvetette, hogy a Support Sentry valószínűleg a gyakorlatokat irányította.
„A CONPLAN-ok [Concepts of Operations Plans] szolgálnak szellemi keretként vagy kontextusként a katonai gyakorlatok kidolgozásakor, mert a képességeiket csiszoló egységek számára van értelme, hogy ez a munka releváns legyen a valószínű feladatok szempontjából” – mondta Dakota Wood, egy nyugalmazott amerikai katonai tervező a lapnak.
Múlt héten Tom Nides, az Egyesült Államok izraeli nagykövete kijelentette, hogy „Izrael megtehet és meg kell tennie, amit csak kell, hogy megbirkózzon Iránnal, és mi fedezzük őket”. Bár Izraelnek az elmúlt néhány évben egy sor kormánya volt a folyamatos belpolitikai válság közepette, mindegyikük ellenséges volt Iránnal szemben.
Aviv Kochavi, aki januárban vonult vissza az Izraeli Védelmi Erők vezérkari főnöki posztjáról, azt mondta a médiának, hogy országa hadserege három operatív tervet dolgozott ki Irán megtámadására. Az egyikben szerepel „az iráni nukleáris létesítmények és segédlétesítmények kiiktatása”, hogy ne tudjon atomfegyvert létrehozni.
Teherán tagadja, hogy nukleáris fegyverkezésre törekszik.