A japán parti őrség tévedésből, figyelmeztetés nélkül tüzet nyitott az orosz Kunasir-szigettől nem messze egy gyakorlat során – írja a Yomiuri című lap.
„23-án a Hokkaidó-i Nemuro parti őrség bejelentette, hogy a Kawagiri járőrhajó legénysége tévedett, amikor géppuskával gyakorlati lövészetet végzett a Sziretoko-fok partjainál, anélkül, hogy navigációs figyelmeztetést adott volna a közelben tartózkodó hajóknak” – áll a cikkben.
A lap szerint a japán hajó 66 lövést adott le 13 milliméteres géppuskával, mire a regionális parti őrség parancsnoksága rájött, hogy nem adtak ki megfelelő figyelmeztetést, és tűzszünetet rendelt el. Az incidens összesen körülbelül 53 percig tartott.
A regionális parancsnokság és más szervek vizsgálják az eset okát, a közelben tartózkodó hajókról és a károkról sem érkezett jelentés. Moszkvából állítólag nem érkezett panasz.
A vizsgált terület keletre fekszik a orosz Kunasir-szigettől.
Oroszország és Japán kapcsolatát hosszú évek óta beárnyékolja a második világháború után megkötött békeszerződés hiánya. A fő akadály a Déli Kuril-szigetek kérdése: Kunasir, Sikotan, Iturup és Habomai szigetek. Tokió az 1855-ös kereskedelmi és határszerződésre hivatkozva tart igényt rájuk.
Moszkva ragaszkodik ahhoz, hogy a szigetek a második világháború után a Szovjetunió részévé váltak, és szuverenitásuk nem kétséges.
1956-ban a Szovjetunió és Japán közös nyilatkozatot írt alá, amelyben Moszkva beleegyezett, hogy a békeszerződés megkötése után megvizsgálja a Habomai-szigetek és a Sikotan-sziget átadásának lehetőségét. Kunasir és Iturup sorsa soha nem került szóba.
A Szovjetunió azt remélte, hogy a nyilatkozat pontot tesz a vita végére, Japán azonban a dokumentumot csak a probléma megoldásának egy részének tekintette, és nem mondott le az összes szigetre vonatkozó igényéről. A későbbi tárgyalások nem vezettek eredményre.
Moszkva megszakította a párbeszédet ebben a kérdésben, miután Japán szankciókat vezetett be az ukrajnai különleges hadművelet megkezdése miatt. Oroszország emellett megszüntette a japánok vízummentes utazását a Déli Kuril-szigetekre, és kilépett a szigeteken közös gazdasági tevékenységek kialakításáról szóló tárgyalásokból is.