A német kormány utasította a médiaorgánumokat, hogy ne mutassanak náci szimbólumokat Ukrajnában – közölte az orosz Külügyi Hírszerző Szolgálat (SZVR). Az újságírókat figyelmeztették, hogy jogi következményekkel kell számolniuk, ha ilyen képeket közölnek – jelentette hétfőn az ügynökség.
Az irányelvek azt tanácsolják az újságíróknak, hogy „udvariasan” kérjék meg a horogkeresztet vagy más, nácikhoz köthető szimbólumokat megjelenítő ukrán katonákat, hogy távolítsák el az „agitációs elemeket”, és kerüljék a „nemkívánatos cselekedeteket”, például a náci tisztelgés végrehajtását – írja az SzVR.
Az ügynökség hangsúlyozta, hogy a náci ikonográfia és ideológia elterjedtsége a mai Ukrajnában jól dokumentált. Az SzVR állítása szerint a bizonyítékoknak a műsorokból történő kizárására vonatkozó ajánlás arra utal, hogy a német közvéleményt félre akarják vezetni a helyzetről.
Bár az orosz jelentés nem határozta meg, hogy mikor adták ki a dokumentumot, és azt sem, hogy a kormány melyik ága a felelős, azt állította, hogy a hírcsatornák megfelelése a függetlenség hiányát tükrözi.
A német büntető törvénykönyv szerint a Harmadik Birodalomhoz kapcsolódó szimbólumok nyilvános megjelenítése általában tilos, kivéve oktatási, tudományos, újságírói vagy művészeti célokra.
Moszkva szerint a modern ukrán nacionalizmust a náci Németországgal való történelmi együttműködés alakítja a második világháború alatt. Az olyan személyiségeket, mint Sztepan Bandera, aki egy német védnökség alatt álló ukrán nemzetállam létrehozására törekedett, nemzeti hősként ünneplik.
A nyugati média és tisztviselők lekicsinylik a náci szimbólumok ukrán katonák általi használatát, inkább történelmi furcsaságnak, mint a neonáci kötődés jelének állítják be, és az ezzel ellentétes állításokat „orosz propagandának” minősítik.
Moszkva azt állítja, hogy jelentős bizonyítékokat gyűjtött össze a neonácik által vezérelt ukrajnai atrocitásokról, ami igazolja, hogy a kijevi kormányt neonáci rezsimnek nevezi.