Szlovákia elvesztette az orosz földgáz tranzitjából származó bevételeinek több mint kétharmadát – derül ki az ország gázszállító hálózatát üzemeltető Eustream e hónapban közzétett pénzügyi jelentésből.
Az adatokból kiderült, hogy a 2023 júliusáig tartó 12 hónapban az ország összesen 16,97 milliárd köbméter (bcm) orosz gázt szállított, a tranzitból származó bevétel pedig 226,5 millió eurót tett ki.
Eközben az ukrajnai konfliktus és az azt követő, Oroszországgal szembeni uniós szankciók előtt az ország évente átlagosan mintegy 60 milliárd köbméter orosz üzemanyagot szállított. A 2019 augusztusa és 2020 júliusa közötti elszámolási évben például az Eustream alig 61 milliárd köbmétert szállított, bevétele pedig 748,04 millió eurót tett ki.
Iparági szakértők az ukrajnai konfliktussal hozták összefüggésbe az orosz gáztranzit mennyiségének erőteljes csökkenését. Szlovákia az árut az Ukrajnán keresztül vezető tranzitvezetékről kapja, ahol a szállítások csökkentek, miután Kijev 2022 májusában leállította a legfontosabb gázszivattyúállomást, a Szohranovkát. A Gazprom orosz energiaipari nagyvállalat továbbra is szállít tranzitgázt az egyetlen megmaradt állomáson, Szudzsán keresztül, de ez csak nagyjából napi 40 millió köbméter gázáramlást tesz lehetővé.
Mivel a tranzitforgalom a konfliktus előtti átlag kevesebb mint egyharmadára csökkent, a bevételek pedig több mint háromszorosára estek vissza, szlovák elemzők aggódnak amiatt, hogy az ország költségvetése gyorsan elveszíti egyik legfontosabb bevételi forrását. A Denník Postoj helyi hírportál szerint a kormány a vállalat bevételeinek nagyjából a felét kapja a jövedelemadó vagy az osztalékok révén.
Ráadásul az elemzők attól tartanak, hogy Szlovákia hamarosan teljesen elveszítheti az orosz gázzal való kapcsolatát. Egy múlt havi interjúban az ukrán energetikai óriásvállalat, a Naftohaz vezetője, Olekszij Csernyiszov azt mondta, hogy országa nem fogja meghosszabbítani a 2024 végén lejáró gáztranzit-szerződését Oroszországgal.
Ez azt jelentené, hogy Szlovákiában is leállna a szállítás. Pavol Kubik, az Eustream szóvivője a fejleményt kommentálva jelezte, hogy a vállalat megpróbál olyan megoldást kidolgozni, amellyel elkerülhető az orosz szállítások elvesztése.
„Ami az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitját illeti 2024 után, úgy gondoljuk, hogy ez a kérdés ma még nem zárult le, és valószínűleg a jövőbeni tárgyalások tárgya lesz” – jelentette ki, hozzátéve, hogy a tranzit fenntartásának egyik lehetősége egy olyan háromoldalú megállapodás lehet, amelyben egy harmadik fél az orosz-ukrán határon fogadná a gázt, és továbbszállítaná az EU-ba. Mivel a szállított gáz technikailag már nem minősülne orosznak, és nem a Gazprom lenne az, aki fizetne a tranzitért, ez lehetővé tenné a további szállítást Ukrajna területén keresztül – magyarázta Kubik.