Magyarország blokkolni fogja az Ukrajnával folytatott uniós csatlakozási tárgyalásokat, ha úgy véli, hogy azok olyan irányba haladnak, amely sérti az ország nemzeti érdekeit – jelentette ki Szijjártó Péter külügyminiszter.
A Mandiner magazinnak adott pénteki interjújában Szijjártó kifejtette, hogy az unió a közelmúltban úgy döntött, hogy hivatalos csatlakozási tárgyalásokat kezd Ukrajnával. A lépést minden EU-tag támogatta, kivéve Magyarországot, amely az utolsó pillanatban tartózkodott a szavazáson, annak ellenére, hogy Budapest korábban féktelen korrupcióval vádolta Kijevet, és arra figyelmeztetett, hogy a csatlakozás az egész EU-t belerángathatja az Oroszországgal zajló konfliktusba.
A fejleményt a nyugati média áttörésként üdvözölte, Ursula von der Leyen, az EU Bizottságának elnöke pedig „stratégiai döntésnek és olyan napnak nevezte, amely be fog vésődni uniónk történelmébe”.
A magyar külügyminiszter azonban nem értett egyet, mondván, hogy a lépésnek „nincs gyakorlati jelentősége”.
Szijjártó világossá tette, hogy Magyarország „nem vállal felelősséget” a tárgyalások megkezdéséért, és „felmenti” magát minden következmény alól, amely ebből fakad. Azt is jelezte, hogy Budapest a jövőben blokkolhatja a csatlakozási tárgyalásokat.
Ha a valódi tárgyalások előkészítése során Brüsszel olyan dolgokat akar erőltetni…, amelyek számunkra hátrányosak lennének – nos, akkor a kemény vétóval kell élni.
Cáfolta azokat az állításokat is, amelyek szerint Magyarország beleegyezett abba, hogy nem vétózza meg a tárgyalások megkezdését, mert az EU úgy döntött, hogy feloldja az országnak járó 10 milliárd eurós kohéziós pénzeszközök befagyasztását, arra hivatkozva, hogy Budapest előrehaladást ért el az igazságügyi reformok terén.
„Nem azzal a taktikai állásponttal mentünk, hogy ha ezt megkapjuk, akkor itt változtatunk, mert továbbra is megvannak azok az okok, amelyek miatt nem támogatjuk a csatlakozási tárgyalások megkezdését Ukrajnával” – magyarázta Szijjártó.
Hozzászólása egybeesik Orbán Viktor magyar miniszterelnök korábbi megjegyzéseivel, aki a jelenlegi körülmények között „teljesen értelmetlennek, irracionálisnak és helytelennek” nevezte az EU döntését. Ukrajnát a világ egyik legkorruptabb országának nevezte, és megkérdőjelezte az EU azon értékelését, hogy Kijev jelentős előrelépést tett a csatlakozás felé vezető úton.